koło życia

Kto z nas nie chciałby podnieść jakości w każdym ważnym obszarze naszego życia?

Równomierne rozwijanie każdego ważnego obszaru naszego życia jest niewątpliwie istotne dla każdego z nas. Żyjąc w XXI wieku brakuje nam często równowagi w codziennym życiu. Zwykle wygląda to w ten sposób, że kiedy zbyt dużo pracujemy, cierpią nasze relacje albo potrzeba odpoczynku, co prowadzi do szybkiego wypalenia zawodowego. Kiedy zbyt mocno poświęcamy się naszym dzieciom, zaczynają cierpieć nasze pasje, a w efekcie nasza potrzeba samorealizacji. Kiedy zbyt mocno skupiamy się na rodzinie, mogą cierpieć np. nasze finanse. Dlatego warto zaopiekować się każdym ważnym dla nas obszarem w życiu, ponieważ lepsza równowaga z pewnością przyczyni się do większego poczucia ogólnego szczęścia.

Zanim jednak weźmiemy się za rozwijanie tych obszarów, trzeba najpierw przyjrzeć się temu, jak nasze zadowolenie z każdego z nich wygląda obecnie. Warto więc ocenić „na chłodno”, jak bardzo jesteśmy usatysfakcjonowani z tego, co mamy obecnie i co należy w naszej opinii poprawić i w jaki sposób.

Dlatego pokażę Ci dzisiaj ćwiczenie, dzięki któremu na moment się „zatrzymasz”. W pogoni za swoim szczęściem zrobisz na chwilę „klatkę stop” i przyjrzysz się dokładnie, nad którymi obszarami warto jeszcze popracować, obierzesz kierunek, w którym chcesz podążać i zaplanujesz działania, które Cię do niego przybliżą. Ćwiczenie które mam na myśli, to koło życia.

Koło życia jako narzędzie do potężnej zmiany

Koło życia to popularne narzędzie coachingowe, pomagające określić, jak bardzo jesteśmy zadowoleni z ważnych dla nas obszarów naszego życia. Służy ono do przyjrzenia się swojemu życiu przez pryzmat ważnych dla nas wartości. Jest świetnym narzędziem do selfcoachingu, czyli samodzielnej pracy w domowym zaciszu.

Jak koło życia wygląda w praktyce? Pokażę Ci to w kolejnych krokach, w formie gotowego ćwiczenia, które będę wykonywał razem z Tobą:

 1. Weź kartkę papieru i zapisz wszystkie ważne dla Ciebie obszary swojego życia.

Celowo nie podam Ci tutaj, jakie obszary wybrać, ponieważ to mają być Twoje obszary i wartości. Uważam, że podczas opisu tego ćwiczenia, zbyt często podaje się na gotowca obszary, w których powinniśmy ocenić odczuwaną satysfakcję. To błąd, ponieważ każdy z nas jest inny i dla każdego z nas liczy się w życiu coś trochę innego.

Jako przykład, podam Ci obszary, które ja zawsze wypisuję w tym ćwiczeniu. Są to:

 • kariera
 • rodzina
 • zdrowie
 • finanse
 • duchowość
 • otoczenie
 • odpoczynek i podróże
 • rozwój osobisty

Pamiętaj, że to przykładowe wartości i to, że ja takie mam, nie oznacza, że dla Ciebie będzie ważne to samo. Możesz się oczywiście nimi zainspirować, natomiast zachęcam Cię do przyjrzenia się temu, co dla Ciebie jest ważne. Tylko wtedy to ćwiczenie będzie miało sens.

2. Teraz narysuj na kartce koło i podziel je na tyle części, ile masz obszarów. Następnie przy każdym „kawałku” wypisz obszar, którego on dotyczy.

Powinno to wyglądać mniej więcej w ten sposób:

koło życia

Gotowe? Mam nadzieję, że nie sprawiło Ci to trudności 🙂 Jeżeli narysowałeś już koło, pora na rozpoczęcie pracy nad nim.

3. W skali od 1 do 10 (gdzie 1 to środek koła, a 10 to jego brzeg), zaznacz, na ile odczuwasz satysfakcję w danym obszarze swojego życia.

Co to oznacza? Załóżmy, że odczuwasz dosyć niską satysfakcję w obszarze „finanse” np. na 4, co oznacza, że zaznaczasz kreskę mniej więcej poniżej połowy długości promienia koła. Wygląda to dokładnie w ten sposób:

koło życia

To oczywiście tylko przykład wypełnionego koła życia. Zamiast cyferek, możesz np. zamalować każdy z obszarów innym kolorem. Niech poniesie Cię fantazja. Zrób to, jak tylko zechcesz. Niech to będzie Twoje idealne koło życia 🙂

Zrobione? Świetnie! Spora część pracy już za Tobą. Tak wypełnione koło życia przedstawia stopień, w jakim jesteś zadowolony z każdego ważnego dla Ciebie obszaru. Teraz ostatnia część ćwiczenia. Będziemy pracowali nad tym, co Ci wyszło. W jaki sposób? Za pomocą pytań.

Pytania do koła życia

Patrząc na koło życia, które narysowałeś, odpowiedz sobie na kilka pytań pomocniczych, które dla Ciebie przygotowałem. Zastanów się dłuższą chwilę nad odpowiedzią na każde z pytań.

 • Jakie masz wnioski, patrząc na swoje koło życia?
 • O czym Ci one mówią?
 • W którym obszarze odczuwasz największą satysfakcję? W którym najmniejszą? O czym Ci to mówi?
 • Wzrost satysfakcji w którym jednym obszarze, będzie miał największy wpływ na wzrost w pozostałych?
 • Który obszar jest w tym momencie dla Ciebie najważniejszy? Co jest tego powodem?
 • Co możesz zrobić, aby podnieść satysfakcję w nim? Zaplanuj jedno konkretne działanie (najlepiej wraz z  datą wykonania).
 • W jakich jeszcze obszarach chcesz podnieść satysfakcję? Co możesz zrobić, aby podnieść satysfakcję również w nich?
 • Co wpłynęło na to, że do tej pory, że nie odczuwałeś w nich takiej satysfakcji, jakiej chcesz?
 • Jakie swoje mocne strony i umiejętności możesz wykorzystać, aby podnieść satysfakcję w tych obszarach? Co musisz w sobie poprawić?
 • Jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy podniesiesz satysfakcję w tych obszarach?
 • Zaplanuj po jednym działanie do każdego obszaru, które w największym stopniu przyczyni się do poniesienia satysfakcji w każdym z nich. Zaplanuj daty w kalendarzu.

I jak wrażenia po tym ćwiczeniu? Wracaj do niego regularnie co jakiś czas, aby sprawdzić, jak bardzo troszczysz się o każdy ważny obszar Twojego życia. Możesz je też powtórzyć, kiedy wykonasz już wszystkie działania przypisane do każdego obszaru, które sobie wyznaczysz. Niech to ćwiczenie będzie dla Ciebie okazją do zatrzymania się, podczas którego nabierasz głębokiego oddechu, tak bardzo potrzebnego do utrzymania równowagi w swoim życiu 😉

Podziel się również komentarzem poniżej, co dało Ci to ćwiczenie i jakie efekty dzięki niemu uzyskałeś?

dawid haracz

Cześć! Nazywam się Dawid.

Jestem aktywistą edukacyjnym. Dążę do utworzenia systemu edukacyjnego, który pozwoli w końcu na edukację świadomego i szczęśliwego człowieka XXI wieku. Jeżeli zechcesz mi towarzyszyć w mojej misji, zapraszam Cię do śledzenia mnie w mediach społecznościowych 🙂

Więcej na mój temat przeczytasz TUTAJ.

Wszystkiego dobrego,
Dawid.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.