Cześć! Nazywam się Dawid.

Jestem autorem bloga, na którym właśnie jesteś. Każdego nowego Czytelnika staram się traktować indywidualnie, więc wiedz, że piszę teraz bezpośrednio do Ciebie – Cieszę się, że tutaj jesteś! 🙂

Stworzyłem to miejsce z myślą o ludziach, którzy pragną rozwinąć własną edukację psychologiczną i szukają praktycznych metod własnego rozwoju. Kiedy 9 lat temu zacząłem interesować się psychologią i rozwojem osobistym, szybko przeniknąłem do tego fascynującego świata, w którym najważniejszy jest człowiek. Dobrze pamiętam, kiedy kilka lat temu, pewnego zwyczajnego popołudnia po powrocie ze szkoły średniej, zacząłem szukać w internecie rozwiązania swoich problemów związanych z nadmiernym stresem. Jako przytłoczony problemami codzienności nastolatek, całkowicie zestresowany i niepewny siebie, nagminnie obgryzający paznokcie, znalazłem sporo artykułów na ten temat, ale żaden nie dał mi praktycznych metod, które poprowadziłyby mnie „za rękę” do zauważalnych rezultatów.

Zauważyłem wtedy, że rozwiązania moich problemów często były tylko opisywane przez autorów tekstów, przez co dalej tak naprawdę nie wiedziałem, co z tą wiedzą zrobić i jeśli już jej użyję, to czy robię to w ogóle w dobry sposób.

Zauważ, że często jest tak, że wiemy jak coś osiągnąć, ale tego nie robimy. Dlatego do artykułów, które piszę dodaję praktyczne ćwiczenia i techniki, które prowadzą Cię „za rękę” do zauważalnych efektów. Myślę, że wiele tych samych zagadnień zostało już poruszonych przez wielu autorów, ale dalej tylko poruszonych. Ja chcę Ci tutaj dać coś więcej. Teraz wiele lat później, z bagażem doświadczeń i umiejętności, prowadzę tego bloga dokładnie w taki sposób, jakiego mi zabrakło kiedyś – pełnego praktycznych metod i ćwiczeń, dających prawdziwe rezultaty, w prawdziwym życiu 😉

Jak to się stało, że zajmuję się psychologią i rozwojem osobistym?

Nie będę przed Tobą ukrywał, że jako nastolatek zmagałem się z wieloma problemami natury psychicznej. Codzienny, chroniczny stres, uczucie bezradności przy każdym, nawet najmniejszym problemie, całkowity brak pewności siebie, nieumiejętne budowanie relacji, oparte na strachu i wymaganiach wobec drugiej osoby, strach przed tym, co przyniesie przyszłość. To tylko niektóre z problemów, które towarzyszyły mi przez większą część mojego nastoletniego życia.

Na pewnym jego etapie, postanowiłem się zaprzeć i zmienić to. Zacząłem więc studiować psychologię na własną rękę i zagłębiać się w tajemnice własnego umysłu. Krok po kroku, coraz lepiej poznawałem siebie i zacząłem bardzo powoli radzić sobie ze swoimi problemami.

Dziś od tamtej decyzji minęło 9 lat. To była piekielnie trudna droga. Niezliczone ilości razy chciałem zrezygnować, upadałem czasem na sam dół i raz po drodze wpadłem w depresję. Nawet teraz trochę szklą mi się oczy, kiedy o tym piszę. Jednak dzięki przebyciu tej drogi, mogę Ci dzisiaj z czystym sumieniem powiedzieć, że ten niepewny siebie, wystraszony i zestresowany nastolatek, którym byłem, stał się silnym, pewnym siebie facetem, który czuje się na siłach, żeby teraz pokazać Tobie, jak możesz zmieniać siebie na lepsze.

Moja misja życiowa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 roku najczęściej występującą chorobą na świecie będzie depresja. Już teraz zajmuje ona 4 miejsce w rankingu, a chorych szacuje się na liczbę ok. 350 mln osób na świecie. To około 9 razy tylu ludzi, ile żyje w Polsce. A pamiętaj, że mówimy tu tylko o stwierdzonych zachorowaniach.

Do tego dochodzą jeszcze osoby o tak przerażająco niskim poczuciu własnej wartości, że uważają się za niegodne jakiegokolwiek partnera, sukcesu i szczęścia. Osoby nieradzące sobie z własnymi emocjami, z gniewem, ze smutkiem, z agresją. Osoby tak na co dzień zestresowane, że prędzej czy później doświadczają wielu poważnych chorób. Osoby o tak niskich umiejętnościach interpersonalnych, że pomimo szczerych chęci, nie potrafią tworzyć trwałych i zdrowych relacji z innymi ludźmi.

To przerażające i smutne jednocześnie. Ale gdzie mamy się tego nauczyć, jeśli nie w szkołach?

Wiadomym jest, że miną pewnie kolejne dziesięciolecia, zanim zacznie się wprowadzać zmiany w oficjalnym systemie edukacji, jeśli kiedykolwiek w ogóle do nich dojdzie.

Dlatego chcę stworzyć platformę e-learningową dla dorosłych, a z czasem też dzieci, która będzie uzupełnieniem obecnego systemu edukacji o umiejętności personalne i społeczne, których nie uczy nas szkoła. Chcę zaangażować w ten projekt psychologów i socjologów z całej Polski. Zrobię to, ponieważ ludzie żyjący w Polsce i na świecie zasługują na to, aby potrafić budować głębokie i bliskie relacje z innymi, radzić sobie z własnymi emocjami, ze stresem i być pewnym siebie niezależnie od sytuacji. Zdaję sobie sprawę, że to ogromny i odważny projekt, ale na jego realizację dałem sobie całe życie.

O mnie prywatnie

Prywatnie jestem człowiekiem wielu pasji 🙂 Fascynuje mnie psychologia i ludzki umysł, ale to już wiesz. W wolnych chwilach najczęściej czytam książkę przy kubku gorącej americano. Kiedy tylko sprzyja pogoda, wychodzę z książką do parku. Lubię literaturę w każdej formie, od książek branżowych, przez kryminały, luźne powieści, aż po poezję. Lubię też sztukę, więc wyjście do kina, teatru czy muzeum nie jest dla mnie rzadkością. Moją pasją są również góry. Aktualnie jestem w trakcie zdobywania Korony Gór Polski, a docelowo planuję też zdobycie Korony Ziemi. Jak na introwertyka przystało, najbardziej odpoczywam wieczorami, w samotności, w domu, z lekkim brzmieniem muzyki relaksującej w tle, przy kubku parzonej kawy. W ten sposób najskuteczniej ładuję baterie 🙂

Co dalej?

  • Jeśli nie potrzebujesz już niczego więcej, zapraszam Cię do wybrania interesujących Cię artykułów lub kategorii i do dzieła. Zrób
    sobie kubek ulubionej herbaty lub kawy, włącz ulubioną muzykę i działaj – Artykuły na blogu stoją dla Ciebie otworem! 🙂
  • Jeśli chcesz należeć do grona pierwszych osób, które dowiadują się o nowych wpisach, to dla własnej wygody zachęcam Cię do zamówienia newslettera. Piszę tylko o nowych artykułach na blogu, więc nie będziesz otrzymywał ode mnie żadnych promocji czy reklam. Nie przekażę też Twojego maila nikomu innemu.
  • Jeśli będziesz miał jakieś pytania, sugestie lub jakikolwiek inny powód, aby się ze mną skontaktować, pisz śmiało do mnie przez zakładkę KONTAKT. Również jeśli uznasz za wartościowe, to co robię, napisz do mnie koniecznie! Każdy ma czasem gorszy dzień i chwile zwątpienia, a wtedy nic nie motywuje bardziej niż świadomość, że to co robię, naprawdę komuś pomaga 😉

I tak jak pisałem do Ciebie na początku, nie piszę tutaj jako jakiś ekspert czy guru – jestem zwykłym facetem, który też się uczy i popełnia po drodze masę błędów, starając się wyciągać z nich wnioski. To właśnie czyni nas ludźmi. Nie daję Ci tutaj recepty na szczęście i sukces, ale jeśli któryś z moich artykułów w jakimkolwiek stopniu podniesie jakość Twojego życie, będę więcej niż szczęśliwy!

Jak mówi stare, chińskie przysłowie „Każda, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Cóż, Ty swój właśnie postawiłeś. Pora więc na kolejne.

Dzięki za przeczytanie tego trochę przydługawego wstępu. Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Mam nadzieję, że ten blog okaże się dla Ciebie cennym narzędziem zmiany osobistej i że zostaniesz tu ze mną na dłużej 🙂

Wszystkiego dobrego!
Dawid.