wartości

Czy znasz swoje wartości? Czy wiesz, czym kierujesz się w życiu, podejmując swoje decyzje? Czy wiesz, co jest dla Ciebie naprawdę ważne?

Jeżeli odpowiedź na któreś z powyższych pytań brzmi „nie”, to najwyższy czas to zmienić. Dlaczego? Ponieważ wartości są jak drogowskazy, które wskazują Ci drogę do celu. Jeżeli idziesz przez życie bez wyznaczonych wartości, to tak jakby iść drogą bez określonego celu. Idziesz przed siebie, ale sam do końca nie wiesz w jakim kierunku. Pokazują Ci one drogę, którą pragniesz podążać. Mówią, co jest dla Ciebie ważne i uświadamiają Ci, co tak naprawdę chcesz w życiu osiągnąć.

Paradoks wartości

To niesamowite, jak często podejmujemy w życiu decyzje, których tak naprawdę wcale nie chcemy. Wybieramy szkołę wyższą, w której tak naprawdę nie chcemy się kształcić. Poświęcamy się głównie swojej pracy, kiedy w rzeczywistości ważniejsza jest dla nas rodzina. Możemy uwielbiać podróże, ale ostatecznie spędzamy wieczory u znajomych. To tylko przykłady złych wyborów często kierowanych brakiem hierarchii wartości w swoim życiu.

Dzieje się tak, ponieważ często tylko wydaje nam się, że czegoś pragniemy, a kiedy przyjrzymy się temu głębiej, może okazać się, że tylko maskujemy swoje prawdziwe pragnienia. Często widać to na przykładzie osób nadmiernie poświęcających się pracy. Takie osoby większość czasu w ciągu dnia przeznaczają na pracę (ponieważ daje im to jakąś wartość, np. bezpieczeństwo lub samorealizację), ale tak naprawdę ich największym marzeniem może okazać się poznanie miłości lub założenie rodziny, z czego same nawet mogą nie zdawać sobie do końca sprawy.

Nasze głęboko zakorzenione nawyki mentalne i przekonania mogą skutecznie maskować to, co naprawdę się dla nas liczy i to w taki sposób, że nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy.

Możemy w ten sposób nawet przez całe życie podążać w kierunku, którego tak naprawdę nie chcemy. Dlatego im wcześniej zdefiniujemy sobie i to, co jest dla nas ważne, tym szybciej wejdziemy na właściwą drogę. Hierarchia wartości pomaga w tym wypadku ustalić, co naprawdę się dla Ciebie liczy, a kiedy już to ustalisz, możesz tak określić swoje cele i postanowienia, aby podążać drogą swoich prawdziwych pragnień i to dla nich się realizować.

Określ swoje wartości

Określenie hierarchii wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem. Dlatego pomogę Ci w tym pewnym ciekawym ćwiczeniem. Przygotowałem dla Ciebie listę 90 różnych wartości, związanych z różnymi obszarami Twojego życia. Przyjrzyj im się najpierw:

wartości

Ustal hierarchię

W ćwiczeniu chodzi o to, aby wykreślać sobie stopniowo wartości od najmniej ważnych dla Ciebie, do tych najważniejszych. Ostatecznie powinno Ci zostać 8 wartości. Dlaczego akurat tyle? Może być oczywiście więcej albo mniej, ale z mojego doświadczenia wynika, że 8 to uniwersalna liczba dla większości osób.

Muszę Cię jednak uprzedzić. To ćwiczenie dla niektórych okazuje się piekielnie trudne. Z czasem wykonywania ćwiczenia, będziesz musiał wybierać między dwiema wartościami, które są dla Ciebie równie ważne. W takim wypadku warto zastanowić się, czy przypadkiem jedna z nich nie wynika z drugiej (np. miłość może być bodźcem do założenia rodziny, więc ta pierwsza może być dla wielu osób ważniejsza) albo zastanowić się, która sytuacja związana z daną wartością będzie dla mnie ważniejsza, np. w danym momencie masz do wyboru wyjście z rodziną na spacer albo realizowanie swojej misji, poprzez pomoc charytatywną dla bezdomnych — co wybierzesz?

Jeżeli pojawią się u Ciebie jakieś trudności w wykonywaniu tego ćwiczenia, napisz mi w wiadomości prywatnej albo w komentarzu poniżej, postaram się pomóc 😉

A oto pełna lista zadań dla Ciebie:

Ćwiczenie (ok. 30 min):

 1. Zapisz na kartce wszystkie wartości w ten sam sposób, co ja powyżej albo zrób zrzut ekranu i otwórz je w jakimś programie graficznym (aby mieć możliwość edycji).
 2. Zaczynamy ćwiczenie. Wykreśl 15 wartości, które czujesz, że są dla Ciebie najmniej ważne w danym momencie (powinno zostać 75).
 3. Wykreśl kolejne 15 (powinno zostać 60).
 4. Znowu wykreśl 15 (powinno zostać 45).
 5. Po raz ostatni wykreśl kolejne 15 wartości (powinno zostać 30).
 6. Teraz zrób sobie chwilkę przerwy od ćwiczenia i zajmij się przez 5-10 minut czymś innym. Wyjdź na spacer, pooddychaj świeżym powietrzem albo rozprostuj kości i napij się wody.
 7. Wróć do ćwiczenia. Teraz może już być coraz trudniej 😉 Skreśl kolejne 10 wartości. Powinno ich zostać 20.
 8. Skreśl kolejne 5. Powinno zostać 15.
 9. Wykreśl 4 wartości. Powinno zostać 11.
 10. I skreśl ostatnie 3. To najtrudniejsza część ćwiczenia, ponieważ teraz musisz wybrać między najważniejszymi dla siebie wartościami, ale zrób to. Wtedy to ćwiczenie przyniesie zamierzony efekt. Powinno ostatecznie zostać Ci 8 wartości.
 11. Zwróć teraz uwagę na swoje odczucia po tym ćwiczeniu — Co czujesz, patrząc na najważniejsze dla siebie życiowe wartości?
 12. Przepisz je na jakąś małą karteczkę i noś zawsze przy sobie, np. w portfelu. Przypominaj sobie o nich regularnie.

Było trudno? Gratuluję, bo właśnie udało Ci się stworzyć swoją własną hierarchię wartości, którymi głęboko wewnątrz siebie pragniesz kierować się w życiu. Teraz świadome realizowanie ich, pozwoli Ci podążać w kierunku, który na pewno jest dla Ciebie ważny. To jednak nie koniec ćwiczenia 😉

Mam jeszcze dla Ciebie jedno ćwiczenie dodatkowe, które pomoże Ci określić konkretne cele, którymi możesz podnieść jakość i satysfakcję w każdej z tych wartości:

Zastanów się nad każdą z nich osobno:

 • Na ile wartość X jest dla mnie ważna?
 • Na ile (w skali od 1 do 10) realizuję te wartości teraz? (np. Miłość 7, Rozwój osobisty 4, itd.)
 • Na ile chcę ją realizować?
 • Co pomoże mi się w niej realizować? Jaki będzie mój pierwszy krok? Wyznacz tutaj 1 cel, który pomoże Ci się w niej rozwinąć.

Czy wartości się zmieniają?

To ważne i często zadawane pytanie, dlatego postaram się odpowiedzieć, co ja sądzę na ten temat. Czy wartości mogą się z czasem zmienić, czy zostają stałe dla nas przez całe nasze życie?

Uważam, że hierarchia wartości może się z czasem zmienić i jest to całkowicie normalne. Na różnych etapach naszego życia mamy różne priorytety i potrzeby, które kierują naszymi decyzjami i zachowaniami. Dlatego, kiedy robisz to ćwiczenie dzisiaj, może się okazać, że samorealizacja jest dla Ciebie jedną z najważniejszych wartości, ale kiedy zrobisz to ćwiczenie za 2 lata, może się okazać, że jest już ona daleko w tyle.

I to całkowicie normalne, ponieważ osobowość to proces. I ten proces trwa przez cały czas. Cały czas nasza psychika i osobowość ewoluują i rozwijają się. Mało tego, że nie ma nic złego w zmianie hierarchii wartości, uważam nawet, że to dobrze, kiedy się zmieniają, bo oznacza to, że się rozwijamy 🙂

Napisz mi w komentarzu poniżej, jakie wnioski masz po tym ćwiczeniu? Napisz też, jakie wartości dla Ciebie są najważniejsze i co było dla Ciebie najtrudniejsze w tym ćwiczeniu 🙂

dawid haracz

Cześć! Nazywam się Dawid.

Jestem aktywistą edukacyjnym. Dążę do utworzenia systemu edukacyjnego, który pozwoli w końcu na edukację świadomego i szczęśliwego człowieka XXI wieku. Jeżeli zechcesz mi towarzyszyć w mojej misji, zapraszam Cię do śledzenia mnie w mediach społecznościowych 🙂

Więcej na mój temat przeczytasz TUTAJ.

Wszystkiego dobrego,
Dawid.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.