stres

Nadmierny stres jest jedną z największych współczesnych plag.

Stres towarzyszy nam przez całe nasze życie. A stresujemy się praktycznie wszystkim. Zdawanie egzaminów w życiu szkolnym, praca czy związek w życiu dorosłym, kończąc na problemach zdrowotnych i utracie bliskich w wieku podeszłym. Nie da się stresu wyeliminować. Natomiast mamy duży wpływ na to, w jaki sposób będziemy na ten stres reagowali i czy pozwolimy “urosnąć” mu do takiej rangi, w której będzie już wręcz nie do wytrzymania.

Dlatego dzisiaj pokażę Ci 8 sposobów na radzenie sobie ze stresem. Podkreślam od razu, że nie wierzę w metody typu “zjedz czekoladę” albo “nie nakręcaj się”. To nie są metody radzenia sobie ze stresem. Powiedzenie zestresowanej osobie, żeby się nie stresowała, to trochę jak powiedzenie choremu, żeby nie chorował 😉 Przedstawię Ci więc tutaj tylko skuteczne, dobrze przebadane sposoby, które są praktyczne i możliwe do zastosowania od zaraz. Mówiąc więc wprost – jeśli jesteś osobą, która sporo się stresuje i chcesz to zmienić, to ten artykuł jest dla Ciebie 🙂 Oto 8 unikalnych sposobów radzenia sobie ze stresem.

1. Rozwijaj inteligencję emocjonalną

Inteligencja emocjonalna, czyli zespół umiejętności związanych z rozpoznawaniem, odczuwaniem i reagowaniem na emocje to absolutny fundament, od którego warto zacząć pracę ze stresem. Jak pokazały badania, osoby o wysokim wskaźniku inteligencji emocjonalnej statystycznie lepiej radzą sobie z emocjami, mniej się stresują, są większymi optymistami i lepiej reagują na nieprzyjemne emocje i stres, kiedy te się już pojawią.

Lepsza kontrola emocji to mniej stresu. Dlatego inteligencja emocjonalna jest tak cenna. Jeśli dobrze rozwiniemy podstawowe umiejętności, związane z inteligencją emocjonalną, takie jak radzenie sobie z emocjami, empatia, czy samoświadomość emocjonalna, nasze życie – nie tylko to emocjonalne – stanie się zdecydowanie prostsze. Budowanie głębokich relacji z innymi, zdrowa pewność siebie, a nawet większa produktywność również są efektem dobrze rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

Jeżeli czujesz, że ten temat jest wart zagłębienia się w Twoim przypadku, zachęcam Cię do sprawdzenia mojego osobnego artykułu na ten temat Inteligencja emocjonalna w praktyce. Rozwinąłem tam temat inteligencji emocjonalnej oraz zamieściłem ćwiczenia, które pomogą Ci tę wartościową umiejętność rozwijać.

2. Pracuj nad przekonaniami

Drugi, równie ważny punkt, który powinien iść w parze z rozwijaniem inteligencji emocjonalnej to praca z przekonaniami. Przekonania to mówiąc wprost, nasze postrzeganie świata. To nic innego, jak nasze subiektywne opinie i interpretacje o nas samych i otaczającym nas świecie, gdzie słowem klucz jest “subiektywne” 😉

To przez to, że nasze przekonania są naszą subiektywną opinią, są też czasami tak zgubne. Dajmy za przykład osobę – Daniela, który uważa się za niepewnego siebie, przez co boi się zawierania nowych znajomości. Daniel może faktycznie taki być, ale istnieje też spore prawdopodobieństwo, że otoczenie nic takiego o tej osobie nie myśli. Wręcz przeciwnie, jego koledzy i koleżanki z pracy mogą uważać go za otwartego i pewnego siebie chłopaka.

Daniel może też sądzić, że świat to złe miejsce, pełne nienawiści i bólu. Oczywiście nie możemy obiektywnie stwierdzić, czy tak jest. Na świecie przecież jest też dużo dobra, miłości i współczucia. I pomyśl teraz, jak taki człowiek może być szczęśliwy i żyć pełnią życia? Ty byłbyś szczęśliwy “skazany” życiem na planecie, która jest siedliskiem zła i nienawiści?

Dlatego nasze przekonania często bywają tak zgubne. A żyjemy w świecie przekonań, więc tak ważne jest, aby mieć do nich otwarte podejście. Jeśli wywołała u Ciebie stres kłótnia z szefem, to może wcale nie oznacza to, że Cię nie lubi czy nie szanuje? W rzeczywistości to tylko Twoje przypuszczenia. Może akurat coś ważnego dzieje się w jego życiu i po prostu sobie z tym nie radzi emocjonalnie?

Traktuj przekonania z dystansem i pracuj nad nimi na bieżąco. Zyskasz wtedy ogromnego, wewnętrznego sprzymierzeńca, który będzie pomagał Ci każdego dnia w walce ze stresem. Napisałem poradnik na temat zmiany przekonań, który jest w pełni do Twojej dyspozycji. Jeśli czujesz, że ten temat Cię dotyczy, to zapraszam do artykułu Przekonania, czyli jak rozpocząć wewnętrzną przemianę?

stres

3. Pilnuj regularnego wstawania

Otóż regularne wstawanie potrafi skutecznie zmniejszyć poziom stresu. W jaki sposób? Dzięki pracy hormonów.

Nasze mózgi działają na serotoninie. Ten hormon, nazywany często “hormonem szczęścia” nie tylko odpowiada za nasze poczucie szczęścia. Posiada też kilka innych kluczowych ról, gdzie jedną z nich jest kontrola emocji. Im Twoja przysadka mózgowa wydziela więcej serotoniny, tym bardziej uregulowany masz system kontroli emocji. A jak wiesz już z punktu o inteligencji emocjonalnej, im lepsza kontrola nad emocjami, tym mniej stresu. Dlaczego piszę o tym w rozdziale o wstawaniu? Ponieważ wydzielanie serotoniny uzależnione jest od Twojego rytmu okołodobowego.

Oznacza to, że regularne wstawanie dosłownie zwiększa Twój poziom szczęścia i daje większą stabilność emocjonalną. Dlatego zacznij od czegoś tak niepozornego, jak regularne wstawanie, a dołożysz kolejną cegiełkę w walce ze stresem.

4. Praktykuj medytację

Medytacja jest praktyką, która od tysięcy lat daje korzyści stosującym je osobom. I to dobrze przebadanych korzyści. Jak pokazują badania, regularna medytacja pozwala być bardziej skupionym w ciągu dnia, obniża nasze ciśnienie spoczynkowe, kończąc na lepszej kontroli emocji i głębszemu “wglądowi” w siebie, podczas odczuwania nieprzyjemnych emocji.

Przez medytację mam na myśli skupianie uwagi na obecnym momencie i próbie utrzymania tej uwagi jak najdłużej. Jest to praktyka, która towarzyszy mi już od kilku miesięcy i skupianie uwagi na “tu i teraz” tylko przez 10 minut dziennie, pozwala mi już odczuć jej efekty podczas dnia. Więcej na temat medytacji pisałem w artykule 5 rzeczy, których nauczył mnie buddyzm. W przyszłości planuję też napisanie osobnego poradnika na temat medytacji dla początkujących, do którego na pewno Cię odeślę w tym artykule 🙂

5. Naucz się dbać o siebie

Dbanie o siebie jest podstawą pojęcia, które lubię określać jako “higiena psychiczna”. Tak jak regularne mycie zębów służy utrzymaniu higieny jamy ustnej, tak regularne dbanie o siebie powinno być częścią higieny Twojej psychiki. Jako że stres często bardzo negatywnie wpływa na naszą psychikę, dbanie o siebie służy podtrzymaniu tego zdrowia psychicznego w dobrej kondycji. W jaki sposób to robić?

Najskuteczniej byłoby, gdybyś codziennie robił jedną małą rzecz dla siebie. Ważne jednak, aby było to coś, co pozytywnie zadziała na Twoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Alkohol, którym często próbujemy odreagować stres, w takim wypadku odpada. Również wychodzenie na imprezy do klubów nie będzie dobrym pomysłem. Nie mówię, aby nie robić tych rzeczy w ogóle, ponieważ zachowując umiar, ani imprezy, ani alkohol nie są oczywiście złe. Natomiast absolutnie nie traktuj ich, jako dbanie o siebie albo tym bardziej jako sposobu na odreagowanie stresu. Od takiego podejścia dzieli Cię już tylko krok do nałogu.

Co w takim wypadku może być dbaniem o siebie? Ja najczęściej wychodzę na spacery, uprawiam sport, stosuję medytację albo czytam. Również spotkanie ze znajomymi, gorąca kąpiel albo gry planszowe będą w porządku. Znajdź swój własny sposób na zadbanie o siebie, który pozwoli Ci odreagować stres i sprawić, że poczujesz się ważny.

stres

6. Uprawiaj regularny wysiłek fizyczny

Wysiłek fizyczny jest świetnym sposobem na odreagowanie stresu, natomiast co szczególnie Ci polecam, to regularne uprawianie sportu. Nie wychodź pobiegać tylko wtedy, kiedy czujesz nadmierne napięcie albo stres. Zrób krok dalej. Uprawiaj regularny wysiłek fizyczny, kilka razy w tygodniu, a szybko poczujesz długoterminowe efekty takiej aktywności.

Regularne uprawianie sportu pozwala uwolnić nagromadzone w trakcie tygodnia napięcie i stres. To dlatego, że stres jest energią. Ta energia kumuluje się w Twoim organizmie i dobrze jest znaleźć dla niej zdrowe ujście. To dlatego sport jest tak skuteczny. Pozwala Ci nie tylko rozładować tę całą nagromadzoną energię, ale również zadbać o ciało i umysł. To układ idealny 🙂

To, co jest ważne, to fakt, że jak pokazują badania, lepszym sposobem odreagowania stresu jest aktywność kondycyjna, nie siłowa. Oznacza to, że np. bieganie pozwoli Ci skuteczniej się odstresować, niż trening z ciężarami czy z obciążeniem swojego ciała. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z treningu siłowego. Wręcz przeciwnie, najskuteczniejszym sposobem wydaje się połączenie obydwu aktywności i czerpanie korzyści zarówno z jednego, jak i drugiego.

Zacznij więc od jakiejś aktywności kondycyjnej jak np. bieganie albo basen. I zacznij tylko od kilku minut – 5 albo 10, nie więcej. Po chwili i tak poczujesz, jak Twoje wewnętrzne napięcie zaczyna opadać. Następnie zaplanuj za kilka dni ponowną aktywność, aż dojdziesz do 2-3 razy w tygodniu. Taki regularny wysiłek fizyczny pozwoli Ci skutecznie uwalniać nagromadzone napięcie, a co za tym idzie, zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne na długo.

7. Praktykuj relaksację

To jedna z metod, które najbardziej lubię, a to dlatego, że relaksacja była pierwszym moim sposobem radzenia sobie ze stresem, kiedy ja tego potrzebowałem wiele lat temu. Stąd mam do niej lekki sentyment 😉 Relaksacja okazała się dla mnie bardzo skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem i wierzę, że dla Ciebie też w jakimś stopniu będzie.

Istnieje kilka treningów relaksacyjnych, bazujących głównie na pracy z oddechem i z ciałem, które pozwalają szybko i skutecznie uwolnić napięcie i stres. Treningi relaksacyjne polegają najczęściej na kierowaniu uwagi na poszczególne części ciała, co w połączeniu z głębokim oddychaniem daje naprawdę ciekawe rezultaty.

Takie treningi relaksacyjne zakładają, że napięcie psychiczne nie może istnieć w rozluźnionym ciele, dlatego uczą stopniowo rozluźniać poszczególne części ciała. Ta metoda jest o tyle ciekawa, że nie działa tylko w momencie, w którym ją wykonujesz. Nasza pamięć mięśniowa, która z czasem uczy się rozluźniania poszczególnych części ciała, pozwala Ci zastosować relaksację w każdym momencie i miejscu, w którym się znajdujesz.

Na blogu opisałem dwa treningi relaksacyjne:

Trening autogenny Schultza – który polega na kierowaniu uwagi na poszczególne części ciała.

Trening progresywny Jacobsona – który polega na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych części ciała połączonych ze świadomym oddechem.

Obydwa treningi są równie skuteczne i polecam Ci sprawdzić obydwa na własnej skórze. W artykułach opisałem dokładnie, na czym polegają, jak je stosować oraz jak ja je stosuję. Zamieściłem tam również nagrania audio do obydwu treningów, które możesz odsłuchać w słuchawkach.

8. Skorzystaj z pomocy terapeuty

Psychoterapeuta jest specjalistą, który zawodowo zajmuje się pracą z emocjami. Jest więc najlepszą osobą, która może pomóc Ci w walce ze stresem. Polecam Ci wybrać się do niego w szczególności, kiedy zawiodą Cię inne sposoby z tej listy. Choć praca indywidualna z terapeutą często wiąże się ze stosowaniem relaksacji czy pracą z przekonaniami, które tutaj zamieściłem, taka pomoc jest już indywidualnie ukierunkowana pod Ciebie.

Pisałem już kilkukrotnie na blogu, że mi również zdarzało mi się korzystać od czasu do czasu z pomocy zaufanego terapeuty. Nie dlatego, że “coś jest ze mną nie tak” (to częste skojarzenie związane z chodzeniem na terapię). Czułem po prostu potrzebę pomocy specjalisty w przejściu przez kolejne moje blokady. Do dziś wspominam tę współpracę bardzo skutecznie i owocnie.

Nie obawiaj się pomocy wykwalifikowanego specjalisty. Nie myśl o tym, co pomyślą przyjaciele albo rodzina. Ci ludzie są właśnie od tego, aby Ci pomóc. Kiedy zawiedzie wszystko inne, nie bój się prosić o pomoc. Na terapię nie chodzą tylko osoby, cierpiące na choroby psychiczne. Coraz częściej korzystają z tego również ludzie, potrzebujący pomocy w takich obszarach jak radzenie sobie ze stresem, z emocjami, budowanie relacji czy pewności siebie. Uważam, że warto z takiej pomocy korzystać, bo nie zawsze ze wszystkim będziemy potrafili poradzić sobie sami.

Podsumowanie

Nie staraj się stosować od razu wszystkich metod albo nawet większości z nich. Proponuję Ci na początek skorzystać z jednego sposobu i obserwować efekty. Z czasem staraj się dokładać kolejne sposoby i buduj stopniowo coraz większą skuteczność radzenia sobie ze stresem.

Daj mi znać w komentarzu poniżej, który z nich jest Ci najbliższy i dał Ci najwięcej korzyści? Jestem ciekaw Twoich doświadczeń. Pokażesz też w ten sposób innym Czytelnikom, że warto te metody stosować i że to naprawdę działa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *