bądź zmianą

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie

Mahatma Gandhi, autor powyższego cytatu jest jedną z moich ulubionych osobistości, od których czerpię inspirację. Nie dlatego, że był wielkim przywódcą hinduskim czy jednym z twórców obecnej państwowości indyjskiej. To z pewnością niemałe osiągnięcia, ale w tym człowieku poruszyło mnie coś zupełnie innego. Jest on symbolem walki o wartości, w które wierzył.

Zatarcie nienawiści wobec siebie ze względu na wyznawaną religię. Równouprawnienie kobiet, kładące nacisk na możliwość ich rozwoju na równi z mężczyznami. Pomaganie biednym i szanowanie ich niczym własną rodzinę. Propagowanie wolności oraz pacyfizmu, jako środka rozwiązywania konfliktów. To jedne z najważniejszych wartości, do których dążył za życia Mahatma Gandhi.

Piszę ten artykuł, ponieważ chcę zwrócić Ci uwagę na coś ważnego. To, że ten wielki człowiek propagował wartości, w które wierzył to jedno, ale jeszcze ważniejsze w tym wszystkim jest coś zupełnie innego. On był usposobieniem tych wartości. Swoją własną postawą i przykładem dążył do osiągania wielkich rzeczy, które dla większości były tylko odległym marzeniem. Dążył do bycia zmianą, którą pragnął zobaczyć w świecie.

Zmianę zaczynaj zawsze od siebie

Nasuwa się z tego jeden ważny wniosek dla nas wszystkich.

Zwróć uwagę, jak często obwiniamy i narzekamy na wszystko wokół. Jesteśmy w tym prawdziwymi mistrzami. Narzekamy na państwo, na rodziców, na szkołę, na środowisko. Winę potrafimy często znaleźć w każdym, tylko nie w sobie. Kiedy już czegoś wymagamy, to najczęściej od innych, bo tak jest prościej i wygodniej, a nasze wrażliwe ego mogłoby nie znieść samokrytyki. To błędne koło, które nie prowadzi nas donikąd.

A to dlatego, że jesteśmy odpowiedzialni przede wszystkim za siebie i za swoje zachowanie. I kiedy zdamy sobie sprawę, że nie powinniśmy skupiać się na próbie dopasowania wszystkich do siebie, tylko na własnej pracy nad zmianą, nagle okazuje się, że możemy mieć ogromną moc sprawczą… na innych. A to dlatego, że nie przekonamy innych do zmiany, naciskając na nich. Dla mnie bardzo frustrujące jest, kiedy ludzie traktują innych niesprawiedliwie albo z uprzedzeniami, ale wiem, że nie mam na to żadnego wpływu. Jedyne co mogę zrobić, to zainspirować innych do zmiany swoim zachowaniem, które uważam za właściwe. I jeśli poruszy ich to, co mówię lub robię, wtedy skutkiem będzie zmiana ich zachowania w kierunku ważnej, wspólnej idei.

Inspiruj, prowadź, zmieniaj

Wszyscy jesteśmy mieszkańcami tego świata. To w naszych rękach leży odpowiedzialność za siebie, za innych i właśnie za ten świat. To nie jest tak, że jakiś problem społeczny nas nie dotyczy. Wszyscy żyjemy w społeczeństwie i uważam za nasz moralny obowiązek wspólne rozwiązywanie jego problemów i konfliktów. Chodzi o nasze dobro, więc to nasza wspólna odpowiedzialność.

Dlatego bycie przykładem i inspiracją dla innych, uważam za jeden z naszych najważniejszych obowiązków. Odpowiedzialność za nasze wspólne dobro leży po stronie każdego z nas. Wiara w swoje wartości i realizowanie ich, nawet kiedy często oznacza to wychodzenie przed szereg, nie jest zwykle proste. Często oznacza to wyrzeczenia i nierzadko również cierpienie. Jednak warto, bo to jedyny sposób, dzięki któremu możesz “coś” zmienić na lepsze.

Pamiętaj, Ty “bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Wtedy istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo, że zainspirujesz innych i Twój wpływ na świat zacznie się urzeczywistniać. Nie ważne czy będzie to tłum, czy tylko jedna osoba. Warto zawsze.

Zupełnie jak w przypadku Gandhiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *