samoocena i pewność siebie jak zbudować

Niedawno ukazała się moja książka „Samoocena i pewność siebie”.

W tym nieco luźniejszym wpisie dowiesz się, dlaczego postanowiłem ją napisać, skąd wziął się pomysł na tematykę oraz dlaczego warto ją przeczytać. Przedstawię też pełny spis treści, wraz z opisem oraz zdradzę kulisy pisania i wydawnictwa, które myślę, że mogą być dla Ciebie pewnego rodzaju ciekawostką.

Skąd pomysł na książkę?

Samoocena i pewność siebie jest pierwszą książką z serii Osobowość to proces. Nie ukrywam, że pomysł napisania serii książek, które domyślnie mają składać się na spójny proces rozwoju najważniejszych umiejętności psychospołecznych, niezbędnych nam do prowadzenia satysfakcjonującego życia osobistego i zawodowego, zrodził się w mojej głowie o wiele wcześniej.

 

 

Przed wyborem obszaru, od którego zacznę pisanie, stworzyłem dwie ankiety na Facebooku, w których wzięło udział w sumie ponad 250 osób i w których zapytałem o największy problem związany z własną psychiką. To właśnie niska samoocena oraz brak pewności siebie zdecydowanie „wygrały” w rankingu problemów psychicznych respondentów. Bardzo wysoko pojawiały się również takie problemy jak lęki czy depresja, które bezpośrednio powiązane są z niską samooceną, pewnością siebie oraz poczuciem własnej wartości, dlatego wybór tematyki od początku był dla mnie jasny.

Potrzebowałem jednak dobrze opracowanego planu, którym będę podążać. Mówimy przecież o napisaniu poważnej, merytorycznej książki, więc nie wystarczy po prostu usiąść i pisać. Od początku wiedziałem, że mój projekt musi spełnić kilka kryteriów:

  • Koniecznie miała to być książka napisana rzetelnie, a więc na podstawie badań naukowych. Chciałem, aby była ona napisana na podstawie naukowych faktów, a nie moich opinii, aby dać Czytelnikom jak największą wartość merytoryczną.
  • Pomimo źródeł naukowych, powinna zawierać ćwiczenia jako uzupełnienie – to podczas realizacji ćwiczeń przekuwamy wiedzę na praktykę, a to praktyka pozwala nam podnosić jakość swojego życia.
  • Miała składać się na spójny, stopniowy proces, który będzie rozwijał krok po kroku wiedzę oraz umiejętności Czytelnika. Celem uświadomienia Czytelnikowi procesu jest również ustrukturyzowanie wiedzy oraz uświadomienie potrzeby czasu na konkretne efekty (nazwa serii Osobowość to proces również służy temu celowi).
  • Pomimo dużej ilości naukowych faktów, nie chciałem, aby książka była pozbawiona „duszy”, dlatego postanowiłem nie rezygnować zupełnie z wątków autobiograficznych oraz moich porad, na które pozwoliłem sobie w niektórych fragmentach, jednak zawsze podkreślając, że to moja opinia.
  • Na koniec to, co okazało się najtrudniejsze: postanowiłem przedstawić to wszystko prostym, zrozumiałym dla każdego Czytelnika językiem, pozbawionym zbędnych definicji i trudnych pojęć, aby nie dawać światu kolejnej trudnej, naukowej wiedzy, z którą tak naprawdę nie wiemy, co mamy dalej zrobić. To miał być prosty, jasny, merytoryczny proces, który będzie w stanie rozpocząć każdy Czytelnik, niezależnie od poziomu posiadanej wiedzy.

Kiedy już wiedziałem, czego oczekuję od siebie, natychmiast zabrałem się do pracy.

samoocena i pewność siebie ćwiczenia

Kulisy pisania książki „Samoocena i pewność siebie”

Książkę zacząłem pisać dokładnie 15 kwietnia 2020 roku i ostatecznie skończyłem na przełomie stycznia i lutego 2021 roku. Łatwo więc zauważyć, że napisanie jej zajęło mi około 10 miesięcy. Myślę, że to i tak niewiele, zważywszy, że większość tego czasu spędziłem w badaniach naukowych, przeznaczając długie, żmudne godziny na szukanie i tłumaczenie naukowych artykułów. Dla Was zapewne brzmi to niesamowicie nudno, ale szczerze powiedziawszy – mnie bardzo się spodobało 😉 Do tego stopnia, że to właśnie wtedy podjąłem decyzję o rozwoju mojej kariery w kierunku naukowym.

A skoro jesteśmy już przy badaniach – książka zawiera dokładnie 96 źródeł, z czego zdecydowana większość to anglojęzyczne badania naukowe. Informacji szukałem na bieżąco. Nie działałem w myśl zasady „najpierw napiszę, potem uzupełnię źródło”. Uważam, że takie działanie często okazuje się zgubne, ponieważ możemy po prostu rozczarować się znalezionymi informacjami, które mogą być niezgodne z naszym aktualnym stanem wiedzy. Wiedza naukowa, a już w szczególności wiedza psychologiczna, aktualizowana jest dosłownie z dnia na dzień.

Jako ciekawostkę wspomnę również, że książkę przeczytałem łącznie od deski do deski jakieś… 15-20 razy. Chciałem być absolutnie pewien, że cały proces jest spójny, sensowny i napisany w wystarczająco jasny sposób – musiałem więc sam przez niego przejść. Spis treści wygląda obecnie zupełnie inaczej niż ten, który założyłem na początku. To z resztą normalne. Z czasem, kiedy pisałem kolejne rozdziały, uświadamiałem sobie, że warto jeszcze poruszyć jakiś temat albo… nie poruszać któregoś w ogóle. Cały czas pamiętałem o tym, żeby cały proces budowy samooceny i pewności siebie przedstawić w jak najprostszy sposób, dlatego zdecydowałem się na omówienie tylko maksymalnie praktycznych treści.

Po publikacji otrzymałem też wiele ciepłych słów na temat okładki książki. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem grafikę, która widnieje na przedniej okładce, po prostu zakochałem się 😉 Od razu wiedziałem, że to jest „to”. Ta grafika ma w sobie emocje i… piękno. Poza tym, od razu po jej zobaczeniu pomyślałem, że doskonale przedstawia metaforę „procesu osobowości”, który przez całe nasze życie jest w trakcie tworzenia się.

Spis treści książki „Samoocena i pewność siebie”

Postanowiłem, że przedstawię tutaj oraz opiszę szczegółowo, czego dotyczy każdy rozdział książki. Spis treści jest tym, po czym zwykle oceniamy czy jakaś książka jest warta przeczytania, więc jeżeli ewentualnie planujesz zakup, masz prawo wiedzieć, czego spodziewać się w środku 😉

1) Odkrycia Darwina jako klucz do zrozumienia psychiki ludzkiej.

To pierwszy rozdział książki, który jest wstępem do dalszej treści. Dotyczy on głównie teorii ewolucji oraz postrzegania psychiki z ewolucyjnego punktu widzenia. Zanim zabierzemy się za pracę nad pewnością siebie oraz samooceną, musimy najpierw zrozumieć, jaki jest cel poszczególnych cech osobowości, psychiki oraz każdego jej komponentu, od mechanizmów obronnych, przez emocje, na różnicach indywidualnych jednostki kończąc.

2) Nasze przekonania a samoocena i pewność siebie.

To rozdział, w którym szczegółowo omawiam tematykę kształtowania się przekonań, również z ewolucyjnego punktu widzenia. Czym są przekonania i jak się kształtują? Jaką korzyść ma psychika z wytworzenia niewspierających przekonań na temat własnej samooceny oraz pewności siebie? Jak zmienić te przekonania? Na te pytania odpowiadam właśnie w tym rozdziale.

3) Jak to jest naprawdę z tą pewnością siebie? Fakty i mity.

To rozdział, w którym prezentuję najpopularniejsze fakty i mity na temat pewności siebie. Czy pewność siebie jest umiejętnością? Czy geny mają wpływ na nasze przekonania? Czy osoba pewna siebie może nie zdawać sobie sprawy z tego, że taka jest? Czy naprawdę nie jesteś osobą pewną siebie? Na te i wiele innych pytań, udzielam odpowiedzi w tym rozdziale.

 

 

samoocena i pewność siebie jak zwiększyć

4) Samoocena i poczucie własnej wartości oparte na silnych fundamentach.

To najdłuższy rozdział z książki, który składa się aż z 8 podrozdziałów. W tym rozdziale dowiesz się, czym tak naprawdę jest nasza samoocena, jak się kształtuje i jaki jest jej związek z poczuciem własnej wartości oraz z pewnością siebie. Następnie zabieramy się za szczegółowe omówienie modelu samooceny profesora Józefa Kozieleckiego, który moim zdaniem jest jednym z najlepszych modeli. Szczegółowo przedstawiam każdy obszar samooceny oraz przytaczam badania, służące jego rozwojowi. W tym rozdziale znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, od tych, skupiających się na podniesieniu poszczególnych aspektów samooceny, po ćwiczenia, skupiające się na zwiększeniu poczucia własnej wartości.

5)  Samooszukiwanie się: Jak łatwo pomylić pewność siebie z jej brakiem? Czyli o mechanizmach obronnych psychiki.

Mechanizmy obronne, czyli niezwykle tajemnicze i często intrygujące zachowania, które rodzą się głęboko w naszej nieświadomości. W tym rozdziale omawiam mechanizmy, które występują najczęściej w przypadku braku pewności siebie oraz niskiej samooceny. Zaprzeczanie, wyparcie, kompensacja, narcyzm… i wiele innych mechanizmów, które potrafią skutecznie blokować nas przed skutecznym rozwojem. Na koniec rozdziału przedstawiam, w jaki sposób zyskiwać nad nimi coraz większą kontrolę i przekształcać je w zdrowe mechanizmy wspierające.

6) O sztuce samoakceptacji, czyli jak zwalczyć własne kompleksy.

Kompleksy, czyli największa zmora naszej zdrowej samooceny. Jak sobie z nimi radzić? Jak je pokonać? Jak sprawić, aby bolesne, wstydliwe kompleksy stały się naszymi zaletami, a wręcz powodem do dumy? Być może zaskoczy Cię to, ale najwięksi psychoanalitycy – Carl Jung, Zygmunt Freud czy Alfred Adler, omówili tę kwestię bardzo szczegółowo. W tym rozdziale dowiesz się, jak zwalczyć swoje kompleksy oraz – co za tym idzie – jak nauczyć się sztuki samoakceptacji do perfekcji.

7) Dlaczego odczuwamy lęk?

Lęk to emocja, którą niezwykle często uważamy za nieprzyjemną, bolesną i całkowicie niepotrzebną – jednak, czy aby na pewno jest to właściwe podejście? W tym rozdziale omawiam szczegółowo naturę lęku, mechanizmów jego powstawania oraz zdrowej interpretacji sytuacji lękowych.

8) Jak przełamać lęk i pokonać własne bariery?

Ten rozdział bezpośrednio powiązany jest z poprzednim. W rozdziale siódmym omawiamy istotę lęku, natomiast w tym, uczymy się radzić sobie z nim. Przedstawiam tutaj 5 konkretnych sposobów na poradzenie sobie z nadmiernym lękiem.

9) Budowa indywidualnego procesu zmiany osobistej.

To rozdział, w którym scalamy całą wiedzę z książki w jeden, spójny proces. Planujemy poszczególne kroki oraz uczymy się, jak radzić sobie z trudnościami, które mogą pojawić się po drodze. Ponadto przedstawiam tutaj pewne wyjątkowe narzędzie, które służy rozwojowi ponadprzeciętnej skuteczności i efektywności w działaniu.

10) O odpowiedzialności za siebie.

Na nic Ci cała wiedza, umiejętności, ćwiczenia, jeśli nie potrafisz być odpowiedzialnym za siebie. To odpowiedzialność za siebie determinuje to, co myślimy na swój temat, a więc jakie emocje odczuwamy i jakich działań się podejmujemy. Nauka odpowiedzialności za siebie jest ostatnim elementem układanki w drodze po zdrową samooceną oraz wysoką pewność siebie.

samoocena i pewność siebie metody i sposoby

Dla kogo jest „Samoocena i pewność siebie”?

Jak łatwo domyślić się po spisie treści, a nawet po samym tytule, pisałem ją w szczególności z myślą o osobach, które zmagają się z niską samooceną oraz pewnością siebie – i to te osoby prawdopodobnie wyniosą z książki najwięcej. Niemniej uważam, że nie tylko. Wiedza psychologiczna, którą w niej przedstawiłem, jest wiedzą uniwersalną, przydatną w wielu obszarach naszego życia. Nawet jeśli nie zmagamy się z niską samooceną i czujemy się osobami pewnymi siebie, zawsze warto wiedzieć jak radzić sobie z lękiem, z jakich obszarów składa się samoocena i jak świadomie o nią dbać, czy jak radzić sobie z mechanizmami obronnymi.

Myślę, że równie wiele wynieść mogą z niej psychoterapeuci, psycholodzy czy studenci psychologii, którzy planują w przyszłości pracę z pacjentem. Niska samoocena i boleśnie zaniżone poczucie własnej wartości jest bardzo powszechnym problemem, z którym zmaga się wielu z nas.

Również rodzice, których pociechy przechodzą trudny okres w swoim życiu, wyniosą z niej bardzo wiele. Opisałem w niej wiele wskazówek oraz konkretnych metod, którymi świadomi rodzice mogą wspierać własne dziecko w budowie zdrowej samooceny i poczucia własnej wartości.

Podsumowanie

Podsumowując, książka Samoocena i pewność siebie jest jak dotąd moim największym (obok bloga) projektem, w który włożyłem całe swoje serce. Skłamię, jeśli powiem, że nie jestem z niej ogromnie dumny. W czasach, w których tak wielu z nas cierpi z powodu poczucia niższości i bycia gorszym od innych, w których tak wielu ludzi choruje na depresje, lęki i inne poważne schorzenia, powiązane bezpośrednio z poczuciem własnej wartości, samooceną i pewnością siebie, które nierzadko kończą się nawet samobójstwem – moja skromność może zejść na dalszy plan. Dlatego jeżeli chcesz zakupić książkę albo zapoznać się z opiniami osób, które już ją przeczytały, możesz to zrobić klikając w przycisk poniżej.

Z każdym kolejnym Waszym mailem czy wiadomością w mediach społecznościowych, wzmacnia się moje przekonanie, że ta książka naprawdę zmienia Wasze życie na lepsze. Radość i satysfakcja są bez dwóch zdań najlepszą zapłatą, jaką mogę od Was otrzymać, w zamian za setki godzin mojej pracy. Niech zdrowa samoocena i silna pewność siebie pchają Was do przodu bezustannie. Tego Wam życzę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *