radek kotarski recenzja

Jeszcze zanim kupiłem książkę Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu”, poczułem, że trafi ona w mój gust.

Pierwszy raz usłyszałem o książce na kanale YouTube Tomasza Kammela, gdzie gościnnie wystąpił Radek Kotarski, który opowiedział w kilku zdaniach o swoim najnowszym dziele — książce „Włam się do mózgu”. Jako praktyk rozwoju osobistego nie przeszedłem obojętnie obok pozycji, która — jak przynajmniej przedstawił autor — zawiera zbiór najskuteczniejszych znanych na świecie metod i technik skutecznej nauki. Oczywiście wszystko to w oparciu o naukowe badania.

Moja ciekawość nie musiała długo czekać na zaspokojenie, ponieważ już niedługo po gościnnym wystąpieniu Radka zdecydowałem się zakup książki. Już podczas samych zakupów przez stronę altenberg.pl autor zrobił na mnie wrażenie. Nie wiem, czy wiesz, ale kupując jakąkolwiek książkę przez wyżej wymieniony portal, fundujesz jeden posiłek dla dziecka przez fundację pajacyk. Brawo Radku!

Pisząc dzisiejszy artykuł, jestem już po przeczytaniu całej książki. Postanowiłem, że będę recenzował dla Was wybrane książki dotyczące tematyki psychologii i rozwoju osobistego, aby pomóc wybrać Wam te, które w ciągle rosnącym gąszczu książek rozwojowych są najważniejsze i warte największej uwagi. Oczywiście w mojej opinii 😉 A książka Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu” będzie otwierała tę serię artykułów.

Każdą swoją opinię uzasadniam w możliwie najbardziej szczegółowy sposób. Będę się jednak starał nie streszczać Wam książek, a raczej zostawić z ewentualną ciekawością przeczytania jej samemu, aby nie odbierać Wam przyjemności z czytania. Mam nadzieję, że uda mi się to jak najlepiej.

A więc… czas na recenzję! 🙂

Praktyczność 10/10

I to naprawdę mocne 10/10. Książka jest po prostu naładowana praktyczną wiedzą na temat tego, w jaki sposób skutecznie się uczyć i przyswajać nowo poznaną wiedzę. Co bardzo ważne, pomimo ogromnej ilości informacji, książka nie sprawia wrażenia „przeładowanej” wiedzą, dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie i lekko.

13 metod efektywnej nauki to suma pracy autora nad książką. Każda metoda posiada własną unikalną nazwę, np. „metoda tancerki” lub „metoda ciekawskiego dziecka”, co dodatkowo ułatwia ich naukę, ponieważ nazwy kojarzą się z pochodzeniem lub zastosowaniem metody. Radek podkreśla, że nie nie ma potrzeby, aby uczyć się ich wszystkich. Możesz wybrać po prostu kilka, które najbardziej przypadną Ci do gustu i z nich korzystać. Możesz też wprowadzać je stopniowo do swojej nauki.

Autor prowadzi Cię za rękę przez poszczególne metody, tłumacząc, w jaki sposób działają one na nas i co sprawia, że są tak skuteczne. Co również bardzo mi się spodobało to:

  • Ogromna ilość przykładów, które bardzo mocno ułatwiają zrozumienie przekazywanej wiedzy.
  • Podsumowania po każdym rozdziale, które zawierają najważniejsze myśli i rady autora.

Podczas robienia notatek czułem, że wiedza, którą notuję, jest bardzo usystematyzowana. To niemałe osiągnięcie Radka, zważywszy, że książka zawiera mnóstwo przykładów, wskazówek i wyników badań.

Najbardziej zaimponowało mi jednak coś innego. Bibliografia książki „Włam się do mózgu” zawiera 17 stron samych tylko źródeł badań, z których autor korzystał podczas pisania książki. W tym momencie dopiero dostrzegłem, jak bardzo Radek napracował się podczas pisania swojego dzieła i jak rzetelne i wiarygodne informacje ono zawiera.

Innowacyjność 8,5/10

Pomimo tego, że Radosław Kotarski nie odkrywa niczego nowego, a jedynie podsumowuje wyniki badań psychologów kognitywnych z całego świata i skleja je w całość, uważam, że książka na swój sposób jest innowacyjna. Dlaczego? Ponieważ przeciętny czytelnik szukający sposobów na polepszenie efektywności swojej nauki miałby pewnie niemały problem ze znalezieniem choćby części opisanych przez Radka metod.

Zgodnie z moją obecną wiedzą, jest to pierwsza publikacja, podsumowująca w tak kompletny i dokładny sposób metody efektywnej nauki. Wszystko opracowane oczywiście na podstawie najnowszych badań psychologii, co tylko umacnia mnie w przekonaniu, że książka jest wyjątkową pozycją w swoim rodzaju.

Inspiracja 9/10

W moim odczuciu, pomimo iż książka jest mocno naukową publikacją, jest również bardzo inspirująca. Składa się na to kilka faktów.

Metody opisane przez Radka same w sobie sprawiły, że chciałem jak najszybciej je wypróbować. Kilka z nich jest tak prostych (np. „metoda króla boksu” lub „metoda tancerki”), że zacząłem je stosować od razu po przeczytaniu książki. Również wyniki badań przedstawiające jasno i klarownie skuteczność technik, potrafią łatwo przekonać do wykorzystania wiedzy w swojej nauce. Bardzo inspirująca jest dla mnie też postać samego autora.

Radek Kotarski wypróbował na sobie metody opisane w swojej książce i podaje on kilkukrotnie podczas jej czytania przykłady efektów, które sam uzyskał. Opisuje na przykład, że dzięki metodom z książki opanował język szwedzki (z którym nie miał nigdy wcześniej do czynienia) w stopniu komunikatywnym w zaledwie 6 miesięcy! Potwierdził to wynikami międzynarodowego egzaminu i upublicznił jego pozytywny wynik w książce.

Dzięki metodom z książki zdobył również tytuł ogólnopolskiego sędziego piwnego, a później międzynarodowego (tzw. „Cervesario”). Cała trudność roli takiego sędziego polega na tym, że pijąc zaledwie 30 ml piwa, trzeba odgadnąć jego nazwę.

W moim odczuciu to bardzo imponujące wyniki, a dokonał tego w stosunkowo krótkim czasie, prowadząc cały czas „normalne” życie (tzn. nie zamknął się w klasztorze na drugim końcu świata, żeby uczyć się tylko szwedzkiego i popijać w przerwach po 30 ml piwa 😉 ). Osiągnął to jako zwykły, przeciętny człowiek, mający pracę, rodzinę i codzienne obowiązki udowadniając, że potrafi tego dokonać każdy z nas. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią strategię.

Forma 10/10

I tutaj również aż brakuje mi skali, aby przedstawić to, jak przyjemnie i lekko czyta się książkę. Uważam, że Radek odwalił tutaj kawał dobrej roboty i bardzo mocno doceniam formę, w jakiej jest napisana.

Autor napisał przecież książkę na podstawie kilkunastu stron badań naukowych. Można się więc domyślać, że będzie ona nudna jak przysłowiowe „flaki z olejem”. Jednak nic z tych rzeczy!

Radek na przeróżne sposoby umila czytelnikowi podróż przez opisy metod skutecznej nauki. Zaczynając, od różnych kolorów stron, przez obrazki, rysunki, tabelki, grafiki, podkreślenia, kończąc na opowiadanych przez siebie historiach i przykładach. Wszystko to sprawia, że książkę zawierającą tak trudne tematy, jak wyniki badań czy statystyki, czyta się lekko, przyjemnie i z rosnącym zaciekawieniem.

radek kotarski włam się do mózgu

Dla kogo jest ta książka?

Z pewnością dla wszystkich osób, które chcą poznać i wykorzystać metody efektywnej nauki. Bez znaczenia, jaki masz zawód czy nawet wiek. Bez znaczenia też, czy jesteś osobą niezwiązaną na co dzień z rozwojem osobistym. Wystarczy Ci tylko chęć do nauki. Techniki opisane przez Radka są proste, zrozumiałe i gotowe do zastosowania od zaraz.

Gdybym miał wybrać jednak tylko jedną grupę odbiorców, dla których ta książka będzie najbardziej wartościowa, myślę, że wybrałbym nauczycieli.

A to dlatego, że nauczyciel jest osobą, która przekazuje wiedzę. To człowiek, który zasiewa ziarno w umysłach młodych ludzi. Nauczyciel, który przyswoi metody efektywnej nauki opisane przez Radka i będzie potrafił skutecznie przekazać je uczniom w szkole, wykona ogromną inwestycję dla ich przyszłości i dalszej ścieżki edukacyjnej. Nauka wyniesiona wtedy w szkole, będzie procentowała w całym dorosłym życiu takiego człowieka.

Natomiast książka jest skierowana do każdego, kto chce po prostu uczyć się efektywnie.

Najważniejsze lekcje wyniesione z książki

Oto najważniejsze lekcje, które wyniosłem z książki „Włam się do mózgu”:

  • Uczenie się przez wielokrotne czytanie jest jedną z najmniej skutecznych technik efektywnej nauki. Istnieje dziś wiele bardziej skutecznych technik, które są czasami mniej intuicyjne, ale często o wiele prostsze i ostatecznie wymagające mniej czasu przeznaczonego na naukę.
  • Poczucie, w którym uważamy, że coś już zapamiętaliśmy, najczęściej jest złudne. To fakt pokazujący, że nauka, którą stosujemy w szkole (czyli kilkukrotne powtarzanie tekstu) jest nieskuteczna. Najczęściej zapamiętujemy coś na kilka dni, góra kilka tygodni, a później gdzieś ta wiedza tajemniczo przepada. W książce Radek opisuje, w jaki sposób zapamiętywać na lata, a nawet na całe życie.
  • Mózg do najefektywniejszej nauki potrzebuje kilku różnych metod. Żonglowanie nimi jest tak naprawdę kluczem, którym możemy włamać się do naszego mózgu i efektywnie wykorzystywać jego możliwości zapamiętywania.

Ogólna ocena: 9.4/10

Powiem krótko – jest to jedna z najlepszych książek o rozwoju osobistym, jakie czytałem. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że autorem takiej książki jest Polak.

Przepełniona prostymi metodami i technikami, które pozwalają wykorzystać wiedzę w niej zawartą praktycznie od zaraz. W dużym stopniu innowacyjna, ponieważ jest jedyną mi znaną tak kompletną (i opartą na mocnych fundamentach w postaci badań) książką, będącą podsumowaniem wiedzy o efektywnej nauce. Inspirująca do zainwestowania swojego czasu w polepszenie własnego warsztatu skutecznej nauki. I napisana w przyjazny dla oka sposób, z dużą ilością grafik, ilustracji, wykresów, tabelek i kolorów.

Wszystko to sprawia, że książka „Włam się do mózgu” jest w mojej opinii naprawdę wyjątkową pozycją. Dlatego mogę ją polecić z czystym sumieniem każdemu, kto chce nauczyć się metod efektywnej nauki i skutecznego zapamiętywania informacji na długie lata. Metody opisane przez Radka z pewnością są wytrychami, którymi możemy włamać się do naszego mózgu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *