Witaj na blogu!

Cześć, nazywam się Dawid Haracz i jestem autorem bloga, na którym właśnie jesteś. Zanim opowiem Ci w kilku zdaniach o tym kim jestem, co robię i dlaczego prowadzę tego bloga pozwól, że coś Ci przekażę – Cieszę się, że tutaj jesteś! 🙂

Moja historia

Moja przygoda z psychologią zaczęła się jakieś 9 lat temu, kiedy pewnego popołudnia po powrocie ze szkoły średniej, zacząłem szukać w internecie sposób na poradzenie sobie z chronicznym stresem. Pamiętam, że byłem wtedy niepewnym siebie i zestresowanym nastolatkiem, który zupełnie nie radził sobie z własnymi emocjami. Znalazłem wtedy całkiem sporo artykułów na interesujące mnie tematy, ale zauważyłem, że żaden z nich nie pokazał mi praktycznych metod, który poprowadziłyby mnie „za rękę” do zauważalnych efektów.

Zauważyłem wtedy, że rozwiązania moich problemów zwykle były tylko opisywane przez autorów tekstów, przez co dalej tak naprawdę nie wiedziałem, co z tą wiedzą zrobić i czy jeśli już jej użyję, to czy robię to w ogóle w dobry sposób. Czytałem w ten sposób artykuł za artykułem, a moja wiedza była coraz większa, jednak w moim życiu niewiele się zmieniało. Jestem przekonany, że dobrze wiesz, o czym mówię 😉

Nie będę tego przed Tobą ukrywał — miałem wtedy sporo problemów natury psychicznej. Nie radziłem sobie za dobrze w szkole, a codzienność przygnębiała mnie, bo nie widziałem w niej żadnych perspektyw na przyszłość. Przez skłonność do pesymizmu, wpadałem w doły za każdym razem, kiedy tylko pojawiały się w moim życiu jakieś problemy. Bałem się zawierania nowych relacji i angażowania się w nie, więc byłem raczej odludkiem. Nie było dnia, w którym nie czułbym stresu i przygnębiało mnie to coraz bardziej. Czułem, że przerasta mnie mój własny świat emocji. To potworne uczucie bezradności, którego dane mi było doświadczyć.

Tak, to byłem ja.

Nie chciałem jednak przeżyć swojego życia w stresie, strachu i poczuciu beznadziejności. Głęboko wewnątrz siebie czułem, że mogę żyć inaczej, choć nie do końca wiedziałem, jak to zrobić. Dlatego na pewnym etapie mojego życia, zebrałem w sobie siły na podjęcie odważnej decyzji. Postanowiłem, że się zmienię. Zacząłem studiować psychologię na własną rękę i zagłębiać się coraz bardziej w zakamarki własnego umysłu. Dzień za dniem, krok po kroku, cegiełka po cegiełce, zacząłem bardzo powoli radzić sobie ze swoimi problemami i ograniczeniami.

To była piekielnie trudna droga. Nie pytaj mnie nawet, ile razy chciałem po drodze się poddać, bo straciłem rachubę. Dzisiaj piszę dla Ciebie tego bloga, po wielu latach od podjęcia tamtej decyzji i piszę dla Ciebie tego bloga. Dlaczego? Ponieważ dzięki przebyciu tej drogi wiem, co Cię na niej czeka. Dzisiaj ten zagubiony, niepewny siebie i zestresowany nastolatek, którym byłem, jest pewnym siebie i silnym facetem, który może powiedzieć, że wyszedł na prostą. I chcę Ci pokazać, że Ty też możesz.

Założyłem tego bloga, aby stworzyć miejsce, którego mi zabrakło kiedyś. Miejsce, w którym znajdziesz teorię przekutą na praktykę. Do artykułów, które piszę, zamieszczam praktyczne ćwiczenia z listą zadań dla Ciebie, które możesz wykonywać krok po kroku. Miejsce, w którym możesz liczyć na moją pomoc i wsparcie — jestem zawsze do Twojej dyspozycji przez maila. Mam nadzieję, że odnajdziesz tutaj potrzebną przestrzeń do rozwoju. Niech ten blog będzie dla Ciebie prawdziwym narzędziem zmiany osobistej 🙂

Jaki jest mój największy życiowy cel?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2030 roku najczęściej występującą chorobą na świecie będzie depresja. Już teraz zajmuje ona 4 miejsce w rankingu, a chorych szacuje się na liczbę ok. 350 mln osób na świecie. To około 9 razy tylu ludzi, ile żyje w Polsce. A pamiętaj, że mówimy tu tylko o stwierdzonych zachorowaniach.

Do tego dochodzą jeszcze osoby o tak przerażająco niskim poczuciu własnej wartości, że uważają się za niegodne jakiegokolwiek partnera, sukcesu, czy szczęścia. Osoby nieradzące sobie z własnymi emocjami, z gniewem, z żalem, ze smutkiem. Osoby tak na co dzień zestresowane, że prędzej czy później doświadczają wielu poważnych chorób. Osoby o tak niskich umiejętnościach interpersonalnych, że pomimo szczerych chęci, nie potrafią tworzyć trwałych i zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Skala problemu jest przerażająca i ciągle rośnie. Być może nawet Ty jesteś wśród tych osób. Tylko gdzie mamy się tych umiejętności nauczyć, jeśli nie w szkołach?

Wiadome jest, że miną pewnie kolejne dziesięciolecia, zanim zacznie się wprowadzać zmiany w oficjalnym systemie edukacji, jeśli kiedykolwiek w ogóle do nich dojdzie.

Dlatego chcę utworzyć własny model edukacyjny w formie platformy e-learningowej, najpierw dla dorosłych, a z czasem również dla dzieci. Będzie to pewnego rodzaju uzupełnienie obecnego systemu edukacji o naukę i rozwój umiejętności społecznych i personalnych, takich jak pewność siebie, poczucie własnej wartości, budowanie relacji czy radzenie sobie z własnymi emocjami i ze stresem. Wierzę, że to najlepszy sposób, w jaki mogę zmienić na lepsze życie innych.

Co dalej?

  • Zapraszam Cię do wybrania artykułów i kategorii, które najbardziej Cię interesują i do dzieła! Zrób sobie kubek ulubionej herbaty lub kawy, włącz ulubioną muzykę w tle albo wybierz się na ławkę do parku i po prostu zacznij — artykuły i ćwiczenia na blogu są do Twojej dyspozycji!
  • Jeśli chcesz należeć do grona osób, które jako pierwsze dowiadują się o nowych artykułach na blogu, to dla własnej wygody zachęcam Cię do zapisania się na newslettera. Ja też nie lubię spamu, więc nie będziesz otrzymywał ode mnie żadnych promocji czy reklam 🙂
  • Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co aktualnie robię i przy okazji chcesz zobaczyć mnie w trochę bardziej prywatnym wydaniu, zachęcam Cię do śledzenia mnie w mediach społecznościowych. 
  • W razie jakichkolwiek pytań, możesz śmiało pisać do mnie przez zakładkę KONTAKT. Jeśli uznasz też za wartościowe, to co robię, napisz mi o tym koniecznie. Każdy ma czasem gorszy dzień i chwile zwątpienia, a wtedy nic nie motywuje mnie bardziej niż świadomość, że to, co robię, naprawdę komuś pomaga 😉

I podsumowując — nie daję Ci tutaj recepty na szczęście i sukces, ale jeśli któryś z moich artykułów w jakimkolwiek stopniu podniesie jakość Twojego życia, będę więcej niż szczęśliwy. Dzięki za przeczytanie całego tego opisu. Bardzo się cieszę, że tutaj jesteś. Mam nadzieję, że ten blog okaże się dla Ciebie cennym narzędziem zmiany osobistej i że zostaniesz tu ze mną na dłużej 🙂

Jak mówi stare, chińskie przysłowie „Każda, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Cóż, Ty swój właśnie postawiłeś. Pora więc na kolejne.

Wszystkiego dobrego!
Dawid.