przekonania jak zmienić?

Przekonania są jak oprogramowanie, które kieruje naszymi myślami, emocjami i decyzjami na co dzień.

Pisałem o nich już niejednokrotnie na blogu, np. w artykułach na temat Perfekcjonizm — Jak sobie z nim poradzić? albo Pewność siebie — Jedno, potężne ćwiczenie, natomiast jest to temat o tyle ważny, że dzisiaj postanowiłem rozwinąć ten wątek o kompletny poradnik zmiany przekonań. Dlaczego temat przekonań jest tak istotny?

Ponieważ przekonania przez cały czas kierują nami na co dzień. Dzięki nim myślimy w określony sposób, reagujemy konkretnymi emocjami na daną sytuację albo działamy według jakiegoś wzorca. Pozwolę więc sobie na stwierdzenie, że przekonania kierują naszym życiem na co dzień, dlatego tak ważne jest, aby przez cały czas były dla nas wspierające.

Czym właściwie są nasze przekonania?

Najprościej mówiąc, przekonania są takim filtrem, który nakładamy na informacje, które do nas docierają. Przekonania są naszą własną, subiektywną interpretacją świata. To takie „okulary”, przez które każdy z nas patrzy trochę inaczej na otaczającą nas rzeczywistość.

Ten „filtr” sprawia, że interpretujemy siebie, innych ludzi i otaczający nas świat w określony sposób.

Dla większości ludzi sytuacja, w której tygrys pożera człowieka, jest traktowany jako coś złego. „On nie powinien tego zrobić”, pomyślimy. „Powinno się go uśpić albo zabić!”, powiedzą inni.  Są natomiast osoby, które staną w obronie zwierzęcia, twierdząc, że kieruje się on tylko swoimi instynktami i to człowiek pewnie jest winny, bo chciał go uwięzić albo zniewolić.

Kto ma rację w tym wypadku? Osobiście sądzę, że nikt 😉 Natura rządzi się swoimi prawami i nic nie jest w niej ani dobre, ani złe. To, jakie coś jest, jest określone w umyśle człowieka. To nasze postrzeganie określa, czy coś jest szybkie albo wolne, silne albo słabe, duże albo małe, czy nawet… dobre albo złe. Widzisz to? To dzięki naszym przekonaniom interpretujemy rzeczywistość w określony sposób.

Przekonania, jako że są zawsze subiektywne, zniekształcają otaczającą nas rzeczywistość.

Jeżeli uważasz, że ludzie są źli, krzywdzą innych, są niesłowni i kłamią, to jest to Twoje przekonanie. Nigdy nie jest to fakt, który możesz stwierdzić ze 100% pewnością.

Jeżeli uważasz się za osobę niepewną siebie, z niską samooceną, która nie potrafi sobie poradzić ze stresem w życiu, to również tylko Twoje przekonanie.

Jeśli sądzisz, że nie osiągniesz sukcesu, nie zdobędziesz wymarzonego tytułu na uczelni albo nie poznasz wymarzonego partnera, to znowu — to tylko Twoje przekonanie, które siedzi w Twojej głowie. I dopóki tam siedzi i w nie wierzysz, będzie prawdziwe w Twoim własnym, subiektywnym świecie.

Dlatego zmiana przekonań jest tak ważna. Dlatego właśnie powinniśmy na bieżąco pilnować, aby nasze przekonania nas wspierały.

Pytanie więc, skąd się biorą przekonania i dlaczego wykształciliśmy właśnie takie, a nie inne? Nie prościej byłoby posiadać same pozytywne i wspierające? Skąd się wzięły przekonania negatywne? I w końcu, jak je zmienić? O tym opowiem Ci już w kolejnym rozdziale.

Skąd biorą się nasze przekonania?

Kiedy się rodzimy, jesteśmy jak czysta kartka. Z biegiem lat i z każdym naszym kolejnym doświadczeniem ta kartka zapełnia się kolejnymi przekonaniami na dany temat. I tak na przykład:

 • Rodzic mówiący nam, że mamy unikać obcych ludzi, bo mogą nas skrzywdzić, może wykształcić w nas przekonanie, przez które będziemy bali się poznawania nowych ludzi.
 • Kultura, w której mówi się źle o innych narodach, może utwierdzić nas w przekonaniu, że są one czymś gorszym od nas i należy je potępiać.
 • Kupowanie coraz droższych i bardziej prestiżowych przedmiotów przez naszych przyjaciół może utworzyć w nas przekonanie, zgodnie z którym my też musimy je posiadać, żeby być wartościowi.
 • Rodzice, którzy wspierali nas podczas porażek i nie pozwalali nam odczuwać ich skutków na sobie, mogli wytworzyć w nas przekonanie zdrowego poczucia własnej wartości.

Jak widzisz to, jakie posiadamy obecnie przekonania, zależy od wielu czynników, a najważniejszymi są rodzice, otoczenie i środowisko, w którym dorastamy i żyjemy. Udowodnione jest, że dzieci do 6 roku życia najsilniej kształtują swoje przekonania na swój temat i świata. Co za tym idzie, bardzo często możemy nie pamiętać, skąd wzięło się jakieś nasze konkretne przekonanie w danym obszarze.

Nie oznacza to jednak, że przekonania kształtują się tylko na tak wczesnym etapie naszego życia. Choć jest to zdecydowanie wolniejszy proces, nasze przekonania tworzą się i zmieniają przez całe nasze dorosłe życie.

Passa sukcesów może utwierdzić Cię w przekonaniu, że jesteś silnym człowiekiem, który osiąga same sukcesy. Regularne wstawanie z łóżka i trzymanie się swoich postanowień może utworzyć przekonanie, zgodnie z którym jesteś efektywny i produktywny. Jednak równie dobrze nieradzenie sobie z porażkami, czy trudnymi sytuacjami, które Cię spotykają, może podkopać Twoją pewność siebie i utwierdzić Cię w przekonaniu, że jesteś słaby i nie masz żadnej kontroli nad tym, co Ci się przydarza.

Jak widzisz, tego typu przekonania niewspierające są trochę jak jazda samochodem z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Próbujesz brnąć do przodu, ale coś Cię cały czas powstrzymuje przed ruszeniem naprzód, a jeżeli już uda Ci się ruszyć, to jakoś tak powoli i mozolnie. Właśnie taki wpływ mają na Twoje życie przekonania. To jest ich siła i dlatego warto pracować nad nimi na bieżąco, aby postrzegać siebie i świat w sposób, który pcha nas do przodu, rozwija i przede wszystkim uszczęśliwia.

Jak zmienić swoje przekonania?

Wiemy już, że przekonania powstały albo na wczesnym etapie naszego dzieciństwa, albo w późniejszym etapie naszego życia. W pierwszej kolejności dobrze więc jest zastanowić się, jakie przekonania chcemy zmienić. Następnie podzielić je w pewne podgrupy (zauważysz wtedy, że dotyczą one zazwyczaj konkretnych obszarów naszego życia), a później utworzyć przekonania „kontrujące”, czyli przeciwne do Twoich obecnych. Na końcu weźmiemy się za ich zmianę od praktycznej strony.

Ćwiczenie do zmiany przekonań, które zamieściłem poniżej, znam w trochę innej wersji, natomiast trochę je zmodyfikowałem 🙂 Przyznaję, że w obecnej wersji jest ono dosyć długie, natomiast jest też kompletne i bardzo całościowo podchodzi do tematu Twoich przekonań. Jeżeli zechcesz, możesz je sobie śmiało rozbić na kilka dni pracy nad sobą 🙂 Do dzieła!

Ćwiczenie (ok. 45 min):

 1. Wypisz na kartce wszystkie przekonania na swój temat i otaczającego Cię świata, które chcesz zmienić i które nie wspierają Cię. Mogą to być np. przekonania „Świat jest ponurym miejscem”, „Ludzie patrzą tylko na siebie”, „Jestem niepewny siebie”, „Muszę być coraz lepszy” itd. W najbliższych dniach możesz na bieżąco dopisywać kolejne przekonania, które sobie przypomnisz.
 2. Teraz podziel przekonania na grupy. Na pewno zauważysz pewną prawidłowość, zgodnie z którą przekonania dzielą się na pewne obszary Twojego życie np. „przekonania na swój temat”, „przekonania na temat pieniędzy” itd. Stwórz tyle grup, ile potrzebujesz. Następnie do każdej z grup dopisz wszystkie przekonania, które udało Ci się wypisać.
 3. Teraz kiedy masz już swoje przekonania zapisane na kartce i podzielone na grupy, możesz spojrzeć na nie trochę „z innej perspektywy”. Popatrz sobie na nie i zauważ, że wiele Twoich przekonań odnosi się do tych samych obszarów. O czym Ci to mówi? Pomyśl sobie tutaj przez chwilę, jakie te przekonania mają dla Ciebie skutek i jak się przez nie zachowujesz na co dzień.
 4. Do każdego z przekonań dopisz jedno przekonanie kontrujące. Jest to przekonanie, które jest przeciwieństwem tego negatywnego, niewspierającego Cię. Na przykład, jeżeli wierzysz „Nie jestem wystarczająco dobry.”, możesz zapisać „Jestem całkowicie w porządku taki, jaki jestem teraz.” Do każdego pojedynczego przekonania dopisz po jednym przekonaniu kontrującym.
 5. Teraz wybierz jedno przekonanie, które na tym etapie Twojego życia ma największy na nie wpływ. Niech to będzie coś, co właśnie teraz najbardziej Ci szkodzi i przeszkadza.
 6. Spójrz na przekonanie kontrujące, które ustaliłeś i określ w skali od 1 do 10, jak mocno wierzysz w nie w tej chwili. Np. „Jestem całkowicie w porządku taki, jaki jestem teraz.” -> 3.
 7. Zaplanuj jedną czynność, która pozwoli Ci utwierdzić się w nowym przekonaniu i którą codziennie będziesz wykonywał. Zacznij od czegoś bardzo małego, np. „Codziennie wypisuję jeden fakt, który potwierdza, że jestem bezwarunkowo wartościowy.” To oczywiście tylko przykład. Z każdym tygodniem staraj się podnosić sobie poprzeczkę.
 8. Po zakończeniu tygodnia zrób sobie małe podsumowanie. Wypisz 5 faktów, które potwierdzają Twoje nowe przekonanie. Znowu sprawdź za pomocą skali, jak mocno wierzysz w nie wierzysz. Powinno być coraz lepiej z tygodnia na tydzień.

Kilka ogólnych wskazówek na koniec

Przygotowałem jeszcze dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci jak najwięcej wycisnąć z tego ćwiczenia:

 • Przekonania są zakorzenione w naszej psychice z różną siłą i jedno będziesz w stanie zmienić szybciej, inne dłużej. Dlatego daj sobie czas i nie wywieraj na siebie zbędnej presji.
 • Skupiaj się na regularnej praktyce. Jednego dnia będziesz miał lepsze samopoczucie, innego możesz mieć całkowitego doła, ale mimo przeciwności losu staraj się skupiać na codziennym wykonywaniu czynności, którą ustalisz.
 • Co tydzień wypisuj 5 nowych faktów. Z czasem będzie to coraz trudniejsze i takie ma być 🙂
 • Prawdopodobnie zauważysz z czasem, że kiedy rośnie wiara w Twoje nowe przekonanie, pozostałe niewspierające przekonania z danego obszaru również tracą na sile. To efekt Twojej rosnącej ogólnej pewności siebie w danym obszarze i jest to całkowicie normalny i jak najbardziej pożądany proces.
 • Zacznij od naprawdę małych czynności. One i tak dają pożądany efekt. Na trudniejsze rzeczy przyjdzie czas w przyszłości.

Na koniec podziel się ze mną swoimi efektami w komentarzu poniżej 🙂 Jestem ciekaw Twoich sukcesów!

dawid haracz

Cześć! Nazywam się Dawid.

Jestem aktywistą edukacyjnym. Dążę do utworzenia systemu edukacyjnego, który pozwoli w końcu na edukację świadomego i szczęśliwego człowieka XXI wieku. Jeżeli zechcesz mi towarzyszyć w mojej misji, zapraszam Cię do śledzenia mnie w mediach społecznościowych 🙂

Więcej na mój temat przeczytasz TUTAJ.

Wszystkiego dobrego,
Dawid.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.