Kto z nas nie chciałby odczuć większej satysfakcji w każdym ważnym obszarze swojego życia?
Równomierne rozwijanie każdej jego części jest niewątpliwie dla nas istotne. Żyjąc w XXI wieku, gdzie nasz zwykły, szary dzień coraz bardziej przyspiesza i wymaga od nas coraz więcej, często zostaje zaburzona równowaga naszej codzienności. Zwykle wygląda to tak, że kiedy zbyt dużo pracujemy, cierpią nasze relacje albo potrzeba odpoczynku, co prowadzi do szybkiego wypalenia zawodowego. Kiedy zbyt mocno poświęcamy się relacjom albo partnerowi, zaczynają cierpieć nasze pasje, a w efekcie nasza potrzeba samorealizacji. Kiedy zbyt mocno skupiamy się pasji, mogą zacząć cierpieć nasze finanse. Dlatego warto równomiernie zaopiekować się każdym ważnym dla nas obszarem w życiu, ponieważ lepsza równowaga z pewnością przyczyni się do większego poczucia ogólnego szczęścia.
Koło życia, czyli narzędzie potężnej zmiany
Zanim jednak zabierzemy się za rozwijanie każdego z tych obszarów, najpierw trzeba je znaleźć. Następnie możemy przyjrzeć się temu, jak nasze zadowolenie z każdego z nich wygląda obecnie. Warto wtedy ocenić „na chłodno”, jak bardzo jesteśmy usatysfakcjonowani z tego, co mamy obecnie i co należy w naszej opinii poprawić i w jaki sposób.
Dlatego pokażę Ci dzisiaj ćwiczenie, dzięki któremu na moment się zatrzymasz i zrobisz „stop klatkę” w swoim życiu. To ćwiczenie, dzięki któremu poświęcisz chwilę refleksji nad tym, co jest dla Ciebie ważne i jak lepiej się w tym spełniać. Przyjrzysz się dokładnie, nad którymi obszarami warto jeszcze popracować, obierzesz kierunek, w którym chcesz podążać i zaplanujesz działania, które Cię do niego przybliżą. Ćwiczenie, które mam na myśli, to koło życia.
Koło życia to popularne narzędzie rozwojowe, pomagające określić, jak bardzo jesteśmy zadowoleni z poszczególnych obszarów naszego życia. Służy ono do przyjrzenia się swojemu życiu przez pryzmat ważnych dla nas wartości i określeniu satysfakcji, jaką z nich odczuwamy. Jest świetnym narzędziem do samodzielnej pracy w domowym zaciszu.
Jak koło życia wygląda w praktyce? Pokażę Ci to w następujących krokach, które będę wykonywał razem z Tobą:
- Weź kartkę papieru i zapisz wszystkie ważne dla Ciebie obszary swojego życia.
Celowo nie podam Ci tutaj, jakie obszary wybrać, ponieważ to mają być Twoje własne obszary i wartości. Uważam, że podczas przedstawiania tego ćwiczenia, zbyt często podaje się na gotowca obszary, w których powinniśmy ocenić odczuwaną satysfakcję. Uważam to za duży błąd, ponieważ każdy z nas jest inny i dla każdego z nas liczy się w życiu coś trochę innego. Jeżeli nie wiesz, jakie to obszary, pomocne może okazać się dla Ciebie ćwiczenie z wartościami, które szczegółowo przedstawiłem w artykule Poznaj swoją hierarchię wartości.
Jako przykład, podam Ci obszary, które ja zawsze wypisuję w tym ćwiczeniu. Są to:
- kariera
- rodzina
- zdrowie
- finanse
- duchowość
- otoczenie
- odpoczynek i podróże
- rozwój osobisty
Pamiętaj, że to przykładowe wartości i to, że ja takie mam, nie oznacza, że dla Ciebie będą ważne te same. Możesz się oczywiście nimi zainspirować, natomiast zachęcam Cię do przyjrzenia się temu, co dla Ciebie jest istotne. Tylko wtedy to ćwiczenie będzie miało sens.
2. Teraz kiedy masz już zapisane najważniejsze dla Ciebie wartości, narysuj na kartce koło i podziel je na tyle części, ile masz obszarów. Następnie przy każdym „kawałku” wypisz obszar, którego on dotyczy.
Powinno to wyglądać mniej więcej w ten sposób.
Gotowe? Jeżeli narysowałeś już koło, pora na rozpoczęcie pracy nad poszczególnymi obszarami.
3. W skali od 1 do 10 (gdzie 1 to środek koła, a 10 to jego brzeg), zaznacz, w jakim stopniu odczuwasz satysfakcję w każdym z obszarów swojego życia.
Co to oznacza? Załóżmy, że odczuwasz dosyć niską satysfakcję w obszarze „finanse” np. 4, co oznacza, że zaznaczasz kreskę mniej więcej poniżej połowy długości promienia koła. Wygląda to dokładnie w ten sposób:
To oczywiście tylko przykład wypełnionego koła życia. Jeśli jesteś wzrokowcem, zamiast cyferek możesz np. zamalować każdy z obszarów innym kolorem. Niech poniesie Cię fantazja. Zrób to tak, jak tylko zechcesz. Niech to będzie Twoje idealne koło życia. 🙂
Zrobione? Świetnie! Spora część pracy już za Tobą. Tak wypełnione koło życia przedstawia stopień, w jakim jesteś zadowolony z każdego ważnego dla Ciebie obszaru. Teraz ostatnia część tego ćwiczenia. Będziemy pracowali nad każdym z tych obszarów, aby poprawić Twoją satysfakcję z nich. W jaki sposób? Za pomocą pytań.
Potęga pytań w kole życia
Pytania są niedocenionym, a niezwykle potężnym narzędziem rozwojowym. Pytania prowokują myślenie. Dobre pytania prowokują do myślenia inaczej, czyli mówiąc wprost, poszerzają horyzonty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się o tym więcej, zachęcam Cię do zapoznania się z innym moim artykułem, w którym rozwinąłem temat stosowania pytań we własnym rozwoju osobistym Myślenie pytaniami — najpotężniejsze narzędzie rozwoju osobistego.
Wracając do ćwiczenia, popatrz teraz na koło życia, które narysowałeś i odpowiedz na kilka pytań pomocniczych, które dla Ciebie przygotowałem. Zastanów się dłuższą chwilę nad odpowiedzią na każde z nich. Odpowiedzi zanotuj na kartce.
- Jakie masz wnioski, patrząc na swoje koło życia?
- O czym Ci one mówią?
- W którym obszarze odczuwasz największą satysfakcję? W którym najmniejszą? O czym Ci to mówi?
- Wzrost satysfakcji w którym obszarze, będzie miał największy wpływ na wzrost w pozostałych?
- Który obszar jest w tym momencie dla Ciebie najważniejszy? Co jest tego powodem?
- Co możesz zrobić, aby podnieść poziom satysfakcji w nim? Zaplanuj jedno konkretne działanie (najlepiej wraz z datą wykonania).
- W jakich jeszcze obszarach chcesz podnieść swoje zadowolenie? Co możesz zrobić, aby podnieść je również w nich?
- Co wpłynęło na to, że do tej pory nie odczuwałeś w nich takiego zadowolenia, jakiego chcesz?
- Jakie swoje mocne strony i umiejętności możesz wykorzystać, aby podnieść satysfakcję w tych obszarach? Co musisz jeszcze poprawić? Jak to zrobisz?
- Jak będzie wyglądało Twoje życie, kiedy wzrośnie w nich Twoje zadowolenie?
- Zaplanuj po jednym działaniu do każdego obszaru, które w największym stopniu przyczyni się do podniesienia satysfakcji w nim. Zaplanuj daty wykonania w kalendarzu.
I jak wrażenia po tym ćwiczeniu? Wracaj do niego regularnie co jakiś czas, aby sprawdzić, jak bardzo troszczysz się o każdy ważny obszar swojego życia. Możesz je też powtórzyć, kiedy wykonasz już wszystkie działania, które sobie wyznaczyłeś. Niech to ćwiczenie będzie dla Ciebie okazją do chwilowego zatrzymania się, podczas którego nabierasz głębokiego wdechu, tak bardzo potrzebnego do utrzymania równowagi w codziennym życiu.
Podziel się również komentarzem poniżej, co dało Ci to ćwiczenie i jakie efekty dzięki niemu uzyskałeś. Jestem ciekaw Twoich wniosków 😉