Nasze samopoczucie potrafi pogorszyć się w zasadzie w moment.
A powody tego mogą być przeróżne. Kłótnia z szefem w pracy, natłok obowiązków czy po prostu wykańczający dzień, który pozbawił Cię energii fizycznej i psychicznej to tylko przykładowe powody, które mogą obniżyć samopoczucie. Warto mieć wtedy w zanadrzu indywidualnie wypracowane sposoby, dzięki którym podniesiemy swój nastrój.
Dlatego tym razem chcę pokazać Ci 7 sposobów na efektywną poprawę swojego samopoczucia, które sam stosuję. Są to sposoby banalnie proste i wszystkie je dobrze znasz. Jednak to w prostocie zwykle drzemie największa siła i zauważ, jak często jest tak, że posiadamy wiedzę jak sobie pomóc, jednak często nie stosujemy się do niej. Dlatego przygotuj sobie ulubioną kawę lub herbatę (co swoją drogą, też poprawi Ci nastrój 😉 ) i zabierajmy się do lektury!
Czy da się szybko poprawić samopoczucie?
Nasz nastrój uzależniony jest od wielu czynników. Prawdę mówiąc jest ich tak wiele, że trudno byłoby wymienić tutaj je wszystkie. Relacje z bliskimi, wiara w siebie, przekonania na swój temat, wysypianie się, a nawet odżywianie – to tylko niektóre z nich.
Sposoby, które przedstawiłem poniżej być może nie będą lekarstwem na prawdziwe przyczyny Twojego gorszego samopoczucia i warto o tym pamiętać. Jeżeli przyczyna gorszego nastroju tkwi w przekonaniach, jakie posiadasz na swój temat („Jestem do niczego”, „Nic mi nie wychodzi”, „Czuję się samotna” i tak dalej), to poniższe sposoby, pomimo że z dużym prawdopodobieństwem Ci pomogą, to zrobią to jedynie w danym momencie.
Dlatego odpowiadając na pytanie z tytułu tego podrozdziału – tak, da się szybko poprawić samopoczucie. Należy jednak pamiętać, że choć stosowanie szybkich sposobów jest w porządku, to zawsze warto przyjrzeć się, co stoi za źródłem naszego gorszego samopoczucia. Za każdą naszą emocją kryje się bowiem jakaś ważna dla nas informacja, którą warto jest zinterpretować. Wtedy lepiej poznajemy też siebie – swoje potrzeby, obawy i lęki – i łatwiej nam podejmować właściwe decyzje, czasem także życiowe.
Gorsze samopoczucie — co ono właściwie oznacza?
Kiedy nasze samopoczucie ulega pogorszeniu, zawsze warto zastanowić się, co jest tego przyczyną. Pomimo że wszyscy jesteśmy ludźmi i każdemu z nas czasem zdarza się mieć gorszy dzień, to jak wspomniałem powyżej, każda emocja jest ważną informacją, która coś mówi nam o naszym dobrostanie. Kiedy podążamy za swoimi emocjami, łatwiej nam reagować na co dzień, co przyczynia się do lepszego samopoczucia w dłuższej perspektywie.
W szczególności warto jednak przyjrzeć się swojemu samopoczuciu, jeżeli jest ono zaniżone od dłuższego czasu, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem oznacza to, że w naszym życiu dzieje się coś istotnego. Być może mocno się przepracowujesz albo ostatnio częściej kłócisz się z małżonkiem? Być może częściej chorujesz albo martwi Cię samotność? Poprawa nastroju w takim wypadku może pomóc Ci jedynie na krótką metę, co będzie dobrym punktem wyjścia i zdecydowanie warto to zrobić, natomiast warto także zastanowić się, co możesz zrobić, aby rozwiązać problematyczną sytuację, która aktualnie zaniża Twoje samopoczucie.
Regularnie zaniżone samopoczucie, które utrzymuje się co najmniej kilka tygodni może być symptomem depresji. W takim wypadku zdecydowanie warto jest udać się do psychologa albo psychiatry, który oceni, czy potrzebujesz dalszego leczenia. Może być tak, że w takiej sytuacji bez konkretnej farmakoterapii po prostu nie ruszysz z miejsca.
7 sposobów jak poprawić samopoczucie
Sposoby, które przedstawiłem poniżej są szybkie do zastosowania, nie wymagające specjalnego przygotowania, zależne w stu procentach od Ciebie i… sam z nich korzystam. Nie oznacza to jednak, że tak samo skuteczne będą w Twoim przypadku. Do tematu poprawy samopoczucia warto jest podejść niczym naukowiec, który zazwyczaj próbuje różnych sposobów, zanim dojdzie do właściwego rozwiązania. Dlatego jeżeli poniższe sposoby nie zadziałają, zachęcam Cię do poszukania własnych metod. Stwórz swoją własną listę sposobów na poprawę samopoczucia, która będzie dla Ciebie dostępna w dowolnym momencie życia. A niniejszy artykuł niech stanie się do tego inspiracją.
To tyle tytułem wstępu. Już bez dalszego przedłużania, zapraszam Cię do poznania 7 szybkich sposobów na skuteczną poprawę swojego samopoczucia.
1. Wyjście na spacer
To moja ulubiona metoda na relaks, którą często łączę z pozostałymi. Spacery mają mnóstwo korzyści, od dotlenienia organizmu, po ruch fizyczny, który obniża poziom stresu i zmianę otoczenia, która również działa na nas korzystnie, szczególnie kiedy zmieniamy otoczenie na naturę. Bardzo dobrą metodą są spacery wśród zieleni (lasy i parki są więc dobrym pomysłem), ponieważ towarzystwo natury dodatkowo oddziałuje na nas kojąco.
Ja często spaceruję po parkach, a niedaleko mojego domu znajduje się też staw, który regularnie odwiedzam. Szczególnie sprawdzają się u mnie wieczorne spacery ze słuchawkami w uszach, które są dla mnie jedną z najlepszych metod na relaks po intensywnym i wykańczającym dniu. Takie spacery trwają u mnie tylko około 15-30 minut i w połączeniu z pozostałymi metodami są całkowicie wystarczającym sposobem na poprawę samopoczucia.
2. Słuchanie ulubionej muzyki
To metoda, której bardzo długo nie doceniałem. Zawsze lubiłem słuchać muzyki, ale dopiero od niedawna traktuję ją jako autentyczny sposób na poprawę nastroju.
Muzyka potrafi działać cuda. Działa na emocje. Pobudza nas, motywuje, uspokaja. Poprawę stanów emocjonalnych człowieka przez muzykę nazywa się muzykoterapią. W Polsce jest to stosunkowo młoda dziedzina, ale ludzie już tysiące lat temu zauważyli dobroczynny wpływ muzyki na organizm.
Jakiej muzyki słuchać? To zależy, czego oczekujesz i co lubisz. Ja mam podzieloną muzykę na różne playlisty, które słucham na różne okazje – na spacery, na wyciszenie, do pracy, na trening. Tobie również polecam stworzyć kilka playlist ze swoją ulubioną muzyką.
3. Patrzenie w gwiazdy
Sposób być może nietypowy, ale chyba ulubiony z mojej całej listy. Nic nie sprawia mi większej przyjemności niż wpatrywanie się w niebo późnym wieczorem 🙂
Dlaczego tak to lubię? Po pierwsze pewnie dlatego, że fascynuje mnie kosmos i to, co się w nim znajduje. Przypomina mi trochę ludzką psychikę — też jest tajemniczy, fascynujący i niewiele o nim wiemy. Po drugie, kiedy patrzę wieczorem w gwiazdy i zdaję sobie sprawę z tej ogromnej przestrzeni, która się tam znajduje, zaczynam czuć się bardzo mały. Nieznaczący. W efekcie moje problemy też tracą na znaczeniu. Uświadamiam sobie, że w tak ogromnej skali, na którą właśnie patrzę, to tak naprawdę jestem tylko ziarenkiem na pustyni. Wbrew pozorom to bardzo przyjemne uczucie, które związane jest z poczuciem jedności z tym, co mnie otacza.
W połączeniu z przyjemną, relaksującą muzyką jest to dla mnie odczucie niesamowicie przyjemne i głębokie. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś częścią tego ogromnego świata, na który właśnie patrzysz. Dla mnie osobiście to coś wspaniałego.
4. Czytanie luźnych książek
Czytanie jest jedną z najlepszych czynności, jakie możesz zafundować swojemu umysłowi. Czytanie rozwija umysł, wzbogaca język i przede wszystkim odpręża. Pod warunkiem, że mówimy tutaj o czytaniu luźnych pozycji, które po prostu lubisz. Bardzo ważne jest, aby nie były to żadne branżowe książki ani takie, przy których Twój umysł musi pozostać skupiony lub co gorsza, kiedy wiesz, że powinieneś się nauczyć jakichś informacji z książki.
To dlatego, że ta forma czytania służy relaksowi. Jakie książki najbardziej Cię zrelaksują? Tego oczywiście nie wiem, natomiast polecam Ci kupić 10 książek różnych gatunków (np. biografie, romanse, przygodowe, powieści, kryminały, itd.) i sprawdzić, co najbardziej przypadnie Ci do gustu.
Na mnie najlepiej działają książki, w których moja wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach. Dlatego uwielbiam książki przygodowe i powieści, ale czytam też sporo kryminałów. Staram się czytać codziennie, szczególnie przed snem, choć nie zawsze mi się to udaje. Zdarza się też, że czytam w trakcie dnia, kiedy potrzebuję chwili na odcięcie się od pracy.
5. Medytacja
To sposób na poprawę samopoczucia, który dał mi ogromne korzyści. Przez medytację mam na myśli skupianie się na obecnej chwili i uświadamianie sobie jej istnienia. To trening pełnej obecności, który potrafi być niezwykle uwalniający i relaksujący.
Skupienie uwagi na chwili obecnej pozwala odpłynąć dręczącym Cię myślom. To te myśli zwykle powodują nasze gorsze samopoczucie. W medytacji skupiasz się tylko na obecności i uczysz się cieszyć jej istnieniem. To po prostu wyciszenie wszystkich uczuć. Kiedy uda Ci się wytrwać dłuższą chwilę w tym stanie, poczujesz od razu lepsze samopoczucie i nastrój.
O korzyściach medytacji pisałem więcej w artykule, w którym opisuję, jak zacząć medytować, a jeśli interesuje Cię medytacja z bardziej filozoficznego punktu widzenia, zachęcam Cię do sprawdzenia artykułu 5 rzeczy, których nauczył mnie buddyzm.
6. Relaksująca kąpiel
To mój sposób na poprawę samopoczucia, kiedy mam trochę więcej czasu, ponieważ zwykle lubię się zasiedzieć w wannie 🙂 Gorąca kąpiel to również mój stały rytuał na koniec tygodnia, którym rozpoczynam weekend.
Gorąca woda ma działanie uspokajające i relaksujące, stąd jest dobrym pomysłem bezpośrednio przed pójściem do łóżka. Możesz rownież wzbogacić kąpiel olejkami eterycznymi, które dodatkowo zrelaksują Cię i dodają kąpieli pewne właściwości kojące.
Osobiście lubię łączyć długie gorące kąpiele z czytaniem książek 🙂 To podwójnie mnie relaksuje. Ten sposób wymaga jednak trochę więcej czasu, stąd tę metodę stosuję maksymalnie 2 razy w tygodniu.
Jeśli nie masz wanny, nic straconego. Gorący, dłuższy prysznic też potrafi porządnie zrelaksować i poprawić nastrój.
7. Mały gest dla siebie
To sposób, który doskonale sprawdza się w trakcie dnia. Kiedy pogorszy Ci się samopoczucie, świetnym sposobem jest zrobienie sobie samemu małego prezentu.
Może to być kubek gorącej kawy albo wyjście na lody. Mogą to być też jakieś małe zakupy. Uważaj jednak z tą metodą, aby nie dać się jej wciągnąć.
Można bardzo łatwo uzależnić się od robienia zakupów na poprawę humoru, a to już zaburzenie określane jako zakupoholizm i leczone jest tak samo, jak inne zaburzenia. Jest pewna różnica między kupieniem sobie dużego kubka kawy w nagrodę a wydaniem kilkuset złotych w centrum handlowym na zakupy 🙂 Stąd bądź ostrożny z tą metodą i stosuj ją z głową, a zyskasz potężnego sprzymierzeńca w poprawie swojego samopoczucia.
Ja najczęściej kupuję sobie duży kubek kawy i to mój regularny sposób na poprawę samopoczucia 🙂 Jeśli mam wtedy czas, to rozsiadam się również z książką w kawiarni. Gorąca, czarna kawa i dobra książka to dla mnie najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu.
Podsumowanie
Jak widzisz, sposoby te są proste i nie odkrywam tutaj Ameryki. I o to właśnie w tym chodzi. Największa siła z reguły drzemie w prostocie i tak jest też tym razem. Tym artykułem chcę Ci pokazać, że poprawa samopoczucia może być prosta i przyjemna, jeśli sobie na to pozwolisz.
Zauważ, że każdy z wymienionych przeze mnie sposobów skupia się na zadbaniu o siebie. Każdy sposób to odcięcie swojej głowy od problemu, czy natłoku myśli i pozwolenie sobie na relaks. Dlatego twórz swoje własne sposoby, a moje niech będą dla Ciebie inspiracją do odkrywania tego, co Ty lubisz najbardziej.
Jeśli masz ochotę, podziel się ze mną w komentarzu swoimi sposobami na poprawę samopoczucia. Niech inni też skorzystają. A kto wie, być może pomożesz komuś swoim sposobami bardziej niż ja? 🙂
Daria, dziękuję za ciepłe słowa 🙂 Liczę, że znajdziesz tu jak najwięcej wartości dla siebie!
Czytam to i mam wrażenie jakbym czytała o samej sobie, tak jakbym ja to napisała! Bardzo mi się podoba Pana blog i naprawdę się cieszę, że… choć totalnym przypadkiem – udało mi się znaleźć,w końcu coś co trafia do mnie, w samo sedno. Jestem zachwycona ❤️ 💖 💕